3 квітня, 2019

Конвізо® Смарт – запорука оптимізації вирощування цукрових буряків

Погодні примхи щороку вносять свої корективи і загартовують наших сільгоспвиробників на шляху до отримання високих врожаїв цукрового буряку. Не став винятком і 2018 рік, який випробовував на міцність та ефективність різні системи захисту від бур’янів.

Цей рік став знаковим для технології КОНВІЗО® СМАРТ: по-перше, він ознаменувався стартом офіційних продажів цієї технології і ми маємо вже перші відгуки з полів, а по-друге, видався вкрай посушливим, особливо на початкових етапах розвитку культури, що стало відповідальним іспитом у боротьбі з бур’янами.

Для повного розуміння картини цього сезону ми взяли до уваги кліматичні умови, насамперед опади в основних областях, де вирощується цукровий буряк, – Вінницькій, Київській, Полтавській, Тернопільській і Хмельницькій. До уваги ми брали дані від початку вегетації культури і до змикання рядів, календарно з початку квітня по кінець липня (рис.1).

Рис. 1.

У нинішньому році для весняного періоду був характерним різкий перехід від низьких температур до високих, тобто ми не побачили весни, а відразу настало літо. Саме в період із квітня по травень спостерігалася досить суха погода і відсутність опадів. Такі погодні умови спричинили строкаті посіви, і в тих місцях, де були відсутні сходи, згодом з’явилися бур’яни. Перші суттєві опади пройшли в другій декаді червня в Тернопільській області, а найпізніше – у третій декаді липня – рясні дощі порадували Полтавську область. Взагалі літні місяці червень і липень ознаменувались помірно теплими днями із достатнім рівнем зволоження. Такі умови дещо знівелювали дефіцит вологи у весняний період для самої культури, однак спровокували стрімкий ріст бур’янів, що змушувало наших виробників використовувати четверту, а іноді й п’яту обробку з використанням класичних гербіцидів у посівах цукрових буряків.

Технології рухають світ, і в цьому плані компанії «Байєр» і КВС мають неабиякий досвід, результатом якого стало народження КОНВІЗО® СМАРТ. Ця технологія – нова ера в захисті цукрових буряків від бур’янів, спрямована передусім на досягнення максимальної ефективності при мінімальних кількостях обробок гербіцидом. Два складники цієї технології – це насіння від компанії КВС, створене за допомогою класичних методів селекції, та гербіцид Конвізо® 1 від компанії «Байєр».

Андрій Новак, начальник відділу розвитку продуктів та агросервісу «КВС Україна».

–Гібриди системи КОНВІЗО® СМАРТ, створені за допомогою методів традиційної селекції, відкривають нову сторінку, новий напрям у селекції цукрових буряків. Цей напрям тільки починає розвиватися паралельно із класичною селекцією, де на сьогодні існують гібриди з різноманітними наборами потрібних властивостей – стійкістю до ризоманії, церкоспорозу, нематоди, ризоктонії та ін. Під час свого подальшого розвитку гібриди системи КОНВІЗО® СМАРТ також набуватимуть майже усіх таких ознак. Вже сьогодні представлений на ринку України гібрид СМАРТ КАЛЕДОНІЯ КВС має стійкість до ризоманії, а гібрид СМАРТ ДЖОКОНДА КВС – стійкість до ризоманії та церкоспорозу. У майбутньому на ринок вийдуть і гібриди зі стійкістю до нематоди.

Якщо говорити про типи гібридів, то на сьогодні це гібриди нормального та нормально-врожайного типу, що формують великий вал коренеплодів. За кілька років очікуємо вихід на ринок і гібридів нормально-цукристого та цукристого типів. Тобто поступово гібриди КОНВІЗО® СМАРТ матимуть майже такий само спектр щодо типів і стійкості, як і «класичні» гібриди.

Результати врожайності, які ми бачимо сьогодні, у перший сезон комерційного використання нової технології, дають змогу прогнозувати значне поширення гібридів КОНВІЗО® СМАРТ на ринку – їхня продуктивність становить 80–90 т/га і більше, що в поєднанні зі зручністю та ефективністю контролю бур’янів дає виробникам унікальну за своїми можливостями технологію.

Гербіцид Конвізо® 1 відноситься до складу ALS-інгібіторів і містить дві діючі речовини: форам-сульфурон і тієнкарбазон-метил, за рахунок яких продукт проявляє контактну та ґрунтову дію. Форамсульфурон проникає через листкову поверхню і має спалюючу дію, тієнкарбазон-метил працює через листя і спричиняє потужну ґрунтову дію. Поєднання цих діючих речовин дає можливість ефективного контролювати бур’яни за допомогою дробового внесення (2 по 0,5 л/га) або одного внесення (1 по 1 л/га). Разом із гербіцидом при кожному внесенні обов’язково необхідно додавати прилипач Меро® в нормі при однократному внесенні 1 л/га. Досвід використання гербіциду в минулому і в цьому році свідчить про те, що ідеальним варіантом є саме двократне внесення. Що ж до спектру контролю, то Конвізо® 1 має здатність контролювати більшість поширених видів бур’янів (лободи, гірчаків, талабану, щириці, канатника, амброзії, мишію, хрестоцвітних бур’янів) на цукровому буряку. Єдиний бур’ян, проти якого відмічається слабка дія гербіциду, – вероніка персидська. В такому випадку слід використовувати Бетанал® Експерт, який має відмінну дію проти цього важко контрольованого бур’яну. Зазначений гербіцид абсолютно безпечний для гібридів цукрового буряку КОНВІЗО® СМАРТ.

Схема внесень суттєво відрізняється від класичної, де перше внесення проводиться при появі першої хвилі бур’янів (оптимальна фаза 1–3 справжніх листки для злакових бур’янів і 2–4 листки для широколистих бур’янів), а друге внесення – через 12–14 днів після першого.

Вадим Куліш, агроном відділку ТзОВ «Агро-ЛВ Лімітед», с. Батятичі, Кам’янка-Бузького району Львівської області.

– Наша компанія працює в інтенсивному напрямку і, звісно, нова технологія вирощування цукрового буряку КОНВІЗО® СМАРТ нас зацікавила. Цукровий буряк є ключовою культурою для нашого підприємства, яке висіває близько 4500 га щороку.

Минулого року ми отримали насіння та препарат Конвізо® 1 на площу 6 га для ознайомлення. Результати нас вразили, різниця на полі між товарним та демонстраційним посівами становила 9 тонн. Звичайно, багато залежало від гібриду, проте, на мою думку, також мало значення зменшення кількості стресових чинників, які спостерігаються при традиційній системі вирощування. Тобто в полі, де був висіяний гібрид, ми, відповідно до рекомен- дацій, працювали гербіцидом всього два рази. Це цікаво також і з економічної точки зору.

У 2018 році наша компанія придбала пакет КОНВІЗО® СМАРТ на площу 40 га. Виділили під систему поле, яке 10 років не оброблялося, було пасовищем. Через 14 днів після висіву насіння з’явилася перша пара справжніх листочків у бур’янів, зокрема, у лободи, і ми застосували гербіцид Конвізо® 1 в нормі 0,5 л/га плюс прилипач Меро® в нормі 1 л/га; приблизно через 15 днів з’явилася друга хвиля бур’янів, і ми повторно застосували препарат в тій же нормі. Ось і весь гербіцидний захист на полі!

Хочу сказати про високу ефективність гербіциду по усіх бур’янах, присутніх на полі, в т.ч. лободи, щириці, гірчаків, осотів та пирію, і навіть сильне пригнічення хвоща польового, який затримав свій розвиток і дав безперешкодно розвиватися культурним рослинам. На час збирання поле було абсолютно чистим від бур’янів, що також є перевагою цієї системи, оскільки збиральна техніка працювала максимально ефективно.

Технологія досить перспективна для великих господарств, оскільки ефективність не настільки залежить від дотримання строків внесення гербіциду, як при традиційній системі. І навіть є можливість працювати гербіцидом Конвізо® 1 одноразово в повній нормі – 1 л/га. А це, відповідно, зменшує навантаження на всю техніку в підприємстві в період активних польових робіт.

Сергій Миколаєнко, директор ТОВ «Зеніт», с. Рогізна, Володарського району Київської області

– Цукровий буряк для нашого підприємства є однією з основних культур. Займаємося вирощуванням уже багато років і постійно перебуваємо в пошуках оптимального рішення для живлення й, особливо, для системи захисту посівів.

У цьому році представ- ник компанії «Байєр» запропонував нам рішення – систему КОНВІЗО® СМАРТ. Рішення цікаве не тільки з точки зору чистоти посівів буряку, а й у плані економіки. Від компанії КВС ми отримали насіння на площу 6 га і гербіцид Конвізо® 1 від компанії Байєр, також було запропоновано зробити фунгіцидний захист цієї ділянки препаратом Сфера® Макс. В підсумку ми бачимо ідеальний стан культури на момент збирання.

Всього лише дві гербіцидні обробки на полі – Конвізо® 1 в нормі 0,5 л/га із прилипачем Меро® 1 л/га при появі бур’янів – і поле чисте. Що особливо здивувало, так це контроль злаків і навіть злісного бур’яну осоту рожевого, який почав засихати після першого внесення. Також хочеться відмітити гарно виражену ґрунтову дію препарату.

Системою КОНВІЗО® СМАРТ я задоволений, розраховую на гарний урожай.

Сергій Руженко, керівник ФГ «Вітчизна-Тиниця», Анатолій Руженко, агроном господартва, с. Тиниця, Бахмацького району Чернігівської області

– На сьогодні для нас найрентабельнішою культурою є цукровий буряк. Вже на наступний рік під цю культуру «зарядили» добривами 240–250 кг/га. Навіть за ціни цукру 13 грн/кг можна отримати непогані прибутки. Питання лише в оптимізації технології вирощування. Так, цього аграрного сезону близько половини площі цукрових буряків у господарстві висіяли за технологією КОНВІЗО® СМАРТ, яка передбачає застосування відповідних гібридів цукрових буряків від компанії KWS та гербіциду Конвізо® 1. Перевага цієї технології в тому, що лише одне або два гербіцидні внесення (замість чотирьох гербіцидних обробок за класичної технології) забезпечує чистоту поля аж до самісінького збирання коренеплодів. На полях господарства «Вітчизна-Тиниці» препарат Конвізо® 1 було використано двічі, з інтервалом 10 днів, щоразу в нормі 0,5 л/га з додаванням прилипача Меро® 1 л/га. Це один із прикладів оптимізації технології у вирощуванні, який дає змогу суттєво зекономити витрати на вирощування, насамперед на обробці. Поза тим, господарство уникає ризиків, пов’язаних з запізнілою гербіцидною обробкою через несприятливі погодні умови або нестачу техніки. Зараз збирання ще триває, але передзбиральні обліки показали біологічну врожайність понад 100 т/га.

Проте й від традиційної технології наше господарство не відмовляється, тож гербіцидний захист частини посівів забезпечують перевірені та неперевершені продукти бетанальної групи.

З досвіду господарств, які використовували гербіцид Конвізо® 1 від компанії «Байєр і гібриди КОНВІЗО® СМАРТ від компанії КВС, можемо констатувати, що основними перевагами даної системи є:

• мінімальна кількість обробок – максимум дві порівняно із класичною технологією захисту від бур’янів;

• комплексна дія гербіциду Конвізо® 1 порівняно з контактними продуктами. Мінімальна кількість опадів у нинішньому році спричинила нерівномірні сходи. Влітку, коли пішли дощі, ґрунтова дія гербіциду дала змогу якісно проконтролювати всі хвилі бур’янів;

• подовження вегетації та, відповідно, збільшення маси коренеплодів за рахунок меншої кількості обробок і більш м’якої дії гербіциду Конвізо® 1.

Підсумовуючи, можна сказати, що, незважаючи на особливості цього сезону, система КОНВІЗО® СМАРТ виконала свою роботу на «відмінно», оптимізував- ши кошти і час на додаткові внесення гербіцидів. Однак слід пам’ятати, що успіх технології суттєво залежить від агронома і ретельного дотримання ним рекомендацій, які з радістю надають регіональні представники компаній «Байєр» і КВС.

Copyright © Bayer AG