Коротка інформація з технології вирощування озимого ріпаку

Місце у сівозміні

Найкращими традиційними попередниками для озимого ріпаку є: озима пшениця, пар, горох, ярі зернові, оскільки після нього збирання залишається достатньо часу для підготовки ґрунту до висіву. Повернення ріпаку на одне і те саме поле повинно відбуватися не раніше, як через 3–4 роки.

 

Обробіток ґрунту

Основні системи обробітку ґрунту:
  • Оранка: лущення стерні, оранка (22–25 см) з одночасним ущільненням, передпосівний обробіток (4–5 см);
  • Мінімальний обробіток: лущення стерні та культивація на глибину близько 10–20 см (за один чи два рази) з прикочуванням, передпосівний обробіток ґрунту (4–5 см).
 

Важливо слідкувати за рівномірним, добрим розподіленням соломи попередника поверхнею поля; рекомендується внесення добрив (близько 20–30 кг N в д.р.).

Надзвичайно важливо під час проведення всіх названих обробітків піклуватися про збереження вологи в ґрунті. Мета передпосівного обробітку ґрунту, в т.ч. — створення ущільненого посівного ложа зі збереженою в ньому вологою. За потреби, після висіву проводять коткування.

 

Сівба

Оптимальні строки висіву озимого ріпаку різняться залежно від регіону, наявності вологи в ґрунті та вибору придатного гібрида.

За досвідом вирощування наших гібридів в Україні найкраще зарекомендували себе такі норми та строки висіву:

Строк висіву Строк висіву (для пів­ден­них ре­гі­о­нів) Норма висіву* (шт/м2)
Ультраранній До 05.08 До 15.08 30–35
Ранній 05.08–15.08 15.08–25.08 35–40
Оптимальний 15.08–25.08 25.08–05.09 40–50
Пізній 25.08–05.09 05.09–15.09 55–60
 
  * Схожих насінин.  
 

Залежно від погодних умов строки та норми висіву можуть корегуватися. Оптимальна ширина міжрядь — 12–15 см, але також добре зарекомендував себе широкорядне висівання.

 

Добрива

Ріпак має високі потреби в забезпеченні поживними речовинами, такими як азот, фосфор, калій та магній.

Калій та фосфор вносять восени, а азот — тільки на слабких посівах та за пізніх строків висіву; навесні — до 100 кг в д.р. буде достатньо для одного внесення до початку відновлення вегетації, понад 100 кг — інколи проводять в 2 внесення. Бор є також важливим елементом, що покращує перезимівлю.

Сірка може бути внесена як восени, так і навесні.

Весняну потребу в азоті розраховують з урахуванням необхідної його кількості під запланований врожай, залежно від стану рослин після виходу з зими, запасу азоту в ґрунті та внесених кількостей восени. За прогнозованих посух та за рівного рельєфу поля краще внести разово повну дозу добрив.

Боротьба з бур’янами

В основному, для боротьби з дводольними бур’янами застосовують ґрунтові гербіциди або їхні суміші за умов достатньої кількості вологи в ґрунті. Для боротьби з падалицею зернових попередників восени важливо своєчасно застосувати грамініцид. Навесні, за потреби, застосовують додатково страхові гербіциди.

Шкідники озимого ріпаку

Найнебезпечнішими вважають: види блішок, великого стеблового прихованохоботника, ріпакового квіткоїда, капустяного насіннєвого прихованохоботника та стручкового комарика. Доцільним є постійний контроль за розвитком їхньої чисельності, у разі перебільшення порогу шкодочинності застосовують інсектициди.

Хвороби

Основні хвороби, якими уражується озимий ріпак, є: фомоз, пероноспороз, борошниста роса, сіра гниль, циліндроспоріоз, склеротиніоз, альтернаріоз. Зазвичай з осені застосовують фунгіциди з росторегулюючою дією з метою профілактики хвороб, регуляції росту та підвищення зимостійкості, а навесні — з метою збільшення кількості бокових пагонів, вирівнювання посівів. В період цвітіння, особливо за випадання опадів та теплої погоди, застосовують фунгіциди з метою профілактики ботритису, альтернаріозу, склеротиніозу. Така обробка ефективними препаратами в період цвітіння підвищує врожай та знижує втрати під час збирання.

Збір врожаю

Збирання врожаю проводять прямим комбайнуванням з використанням ріпакового столу. Перед збиранням, за потреби, площі або їхню частину доцільно обробляти десикантами.

Завантаження

Copyright © Bayer AG