18 лютого, 2019

Лаудіс® – лагідний пожежник для кукурудзи

Кожен рік у сільському господарстві є унікальним. Так, минулий, 2018 рік став
особливим для виробників кукурудзи: Україна встановила новий рекорд з урожайності
цієї культури, досягнувши позначки 35,5 млн тонн. Такого результату вдалося досягти
завдяки сприятливим для більшості областей кліматичним умовам, дотриманню та
впровадженню нових технологій вирощування, в системі яких захист кукурудзи від
бур’янів займає одне із найважливіших місць. Минулий рік став знаковим і для компанії
«Байєр», адже в ньому стартували продажі продукту Лаудіс®, який продемонстрував
високу ефективність у різних кліматичних умовах.

Ні для кого не секрет, що кукурудза є однією з найбільш вразливих до бур’янів культур, втрати якої без належного захисту можуть сягнути 53%. Про це свідчать дані Гуелфського університету (Канада) (див. рис. 1).

Рис. 1. Втрати врожаю, спричинені бур'янами на різних культурах

Захист кукурудзи від бур’янів постає одним із пріоритетних завдань, коли йдеться про збереження та розкриття максимального потенціалу гібриду, закладеного клопіткою працею селекціонера. І продукт Лаудіс® є одним із тих засобів, що здатні вирішити це завдання. Отже, які особливості має гербіцид Лаудіс® і які основні переваги цього препарату?

Лаудіс® складається з однієї діючої речовини – темботріону і антидоту ізоксадифену. Темботріон відноситься до хімічного класу трикетонів. Особливістю цього класу діючих речовин є спосіб дії – це інгібітори ферменту гідроксіфенілпіруватдіоксігеназа (HPPD), який безпосередньо каталізує утворення вітаміну Е (важливого антиоксиданту) і пластохинону (медіатор транспорту фотосинтетичного електрона). Блокування синтезу вітаміну Е призводить до накопичення вільних радикалів кисню, руйнування тілакоїдних мембран мітохондрій та загибелі рослин. Крім того, інгібування синтезу пластохінону призводить до порушення фотосинтезу та синтезу каротиноїдів. Руйнування цьому пігменту спричиняє порушення процесів фотосинтезу. Завдяки системності та швидкості засвоєння продукту потрібно лише дві доби для зупинки розвитку бур’яну; через 5 днів спостерігаються характерні ознаки – побіління, а через 14 днів настає повна загибель рослин.

Який же спектр дії цієї діючої речовини і як вдається цьому однокомпонентному продукту протистояти основним бур’янам на кукурудзі? Лаудіс® дає змогу контролювати найбільш поширені бур’яни в посівах кукурудзи. Серед широколистих бур’янів це лобода біла (див. рис. 2), падалиця соняшнику (традиційний, Клеарфілд, ЕкспресСан), канатник теофраста, щириця (загнута, лободовидна), амброзія полинолиста, гірчаки (звичайний, шорсткий, почечуйний), березка польова (див. рис. 3), осот польовий, нетреба, підмаренник чіпкий, паслін чорний.

Рис. 2. Дія Лаудіс® на лободу білу

Рис. 3. Березка польова під контролем Лаудіс®

Серед злакових – вівсюг звичайний, пальчатка кровоспиняюча, плоскуха звичайна, просо звичайне, мишій: (сизий, кільчастий, зелений) (див. рис. 4).

Рис. 4. Ефективна робота Лаудіс® проти злакових бур’янів

На сьогодні ще не існує 100% рішення проти такого злісного буряну, як ваточник сирійський, що пов’язано з біологічними особливостями цієї рослини: її коренева система залягає на глибину до 4 м, тому повністю знищити ваточник майже неможливо. Однак Лаудіс® спричиняє суттєву дію на цей бур’ян (див. рис. 5, 6), зупиняючи його ріст і впливаючи на репродуктивні властивості, що проявляться наступного року.

Рис. 5 Дія Лаудіс® на ваточник сирійський

Рис. 6 Дія Лаудіс® на ваточник сирійський

Гербіцид Лаудіс® – це дійсно швидка допомога, безжальна до бур’янів і лагідна до культури. Цей продукт може використовуватись на будь-якій кукурудзі, не має обмежень щодо гібридів, дозволений для використання на цукровій і розлусній кукурудзі, на лініях гібридизації. Така висока селективність по відношенню до культури досягається завдяки унікальній діючій речовині темботріону та використанню антидоту ізоксадіфену (див. рис. 7, 8).

Рис. 7. Сульфонілсечовина + похідні бензойних кислот. Відчутні прояви фітотоксичності

Рис. 8. Лаудіс®+ похідні бензойних кислот. вплив антидоту на кукурудзу, відсутність фітотоксичності

Рекомендовані норми використання продукту 0,4–0,5 кг/га + ПАР Меро® в нормі 1–2 л/га. Саме прилипач Меро® сприяє рівномірному рівномірному розподіленню препарату та фіксації на листку навіть у разі опадів. Період внесення – від 2 до 8 листків культури (BBCH 12–18), оптимальна фаза – 2–6 листків (BBCH 12–16). Оптимальні фази бур’янів: злаки – 1–3 листки до фази кущіння; широколисті – 2–4 пари справжніх листків.

Деякі господарства в 2018 році мали можливість використовувати продукт, тож маємо зворотний зв›язок від сільгоспвиробників.

Дмитро Володимирович Малий, головний агроном СТОВ «Промінь» (Арбузинський район, Миколаївська область):

– В системі сівозміни кукурудза займає майже 50% від загальної площі господарства. Вирощуємо кукурудзу як на зерно, так і на силос. Ця культура є для нас однією із пріоритетних, тому ми постійно в пошуках нових продуктів і технологій для оптимізації та покращення виробництва кукурудзи. У 2017 році побачили роботу продукту Лаудіс® на «АгроАрені Південь», а вже у 2018 році використовували його на двох наших полях – на силосній кукурудзі та кукурудзі на зерно. Схема захисту від бур’янів була такою: спочатку внесення ґрунтового гербіциду з д.р. ацетохлор в нормі 2,5 л/га, потім у фазі 6–7 листків кукурудзи Лаудіс® 0,5 кг/га + Меро® 2 л/га. Основні бур’яни, що росли на цих полях: мишії, просо волосовидне, нетреба звичайна, горошок мишачий, лобода біла, суріпиця звичайна, падалиця соняшнику різних видів. Лаудіс® продемонстрував відмінну роботу, знищивши всі названі бур’яни, навіть за посушливих умов нашої області, коли в нас від посіву до червня не було жодного дощу. Якщо говорити про врожайність, то на тому полі, де була кукурудза на силос, урожайність становила 30,3 т/га, а там, де вирощуваласькукурудза на зерно, – 6,1 т/га, і це при тому, що поле було перший рік у нас в обробітку. В новому сезоні плануємо збільшити площу під використання продукту Лаудіс®.

Дмитро Федорович Маркітан, головний агроном ПOП «Рідний край» (Ямпільський район, Вінницька область):

– Останніми роками погодно- кліматичні та економічні умови, а також високий рівень технологій захисту змушують по-іншому поглянути на ті речі, яким нас навчали в університетах, зокрема, що стосується сівозміни. І наше підприємство не стало винятком.

Так, минулого року ми вирощували 500 га кукурудзи, і з них 330 га посіяно по соняшнику, стійкому до сульфонілсечовин. Оскільки були змушені посіяти з невеличкою затримкою, то й мали проблему з падалицею соняшнику. Традиційний захист кукурудзи від бур’янів на цих полях нас підвів, оскільки гербіцид був також на основі сульфонілсечовин. Через декілька тижнів соняшник почав масово сходити, помітно пригнічуючи культуру.

Потрібно було рятувати посів, і ми вирішили застосувати продукт Лаудіс®. Коли ми отримали препарат, кукурудза була у фазі 9–10 листків. Розуміючи, що продукт зареєстрований для використання до 8 листків кукурудзи, ми взяли на себе відповідальність і прийняли рішення використати цей гербіцид у нормі 0,5 кг/га із прилипачем Меро® 2 л/га. І у 2018 році препарат Лаудіс® просто врятував ситуацію.

Хоча через шкоду від падалиці соняшнику кукурудза явно відставала в рості, мала тонше стебло і взагалі була слабшою, опади в червні та липні дали змогу компенсувати урожайність. Тут вона становила 97 ц/га, що трішки менше від урожайності кукурудзи на інших полях. Проте це за умов опадів, в інший же рік ситуація могла виявитися набагато гіршою. Тому можу впевнено стверджувати, що кукурудзу ми врятували саме за допомогою препарату Лаудіс® від компанії «Байєр».

Анатолій Миколайович Радченко, директор ТОВ «Крок-УкрЗалізБуд» (Прилуцький район, Чернігівська область):

– Загальна площа нашого господарства становить 6000 га, частка кукурудзи в сівозміні – 40%. Застосовуємо класичну систему обробітку ґрунту і при захисті кукурудзи від бур’янів використовуємо тільки страхові гербіциди. У 2018 році на площі 1000 га використовували новий продукт від компанії «Байєр» – страховий гербіцид Лаудіс® із нормою використання 0,5 кг/га плюс прилипач Меро® з нормою 1,5 л/га, фаза розвитку кукурудзи – 5–6 листків. Лаудіс® дуже якісно спрацював проти однорічних злакових бур’янів, лободи, падалиці соняшнику, осоту, полину чорного, гірчаків. В нашому господарстві існує така проблема, як ваточник сирійський, з якою Лаудіс® впорався краще, ніж інші гербіциди. Рослини майже одразу побіліли, зупинилися в рості, що якісно вплинуло на ріст і розвиток кукурудзи, яка вже не відчувала конкуренції з боку злісного буряну. Такий самий ефект ми побачили при застосуванні цього гербіциду проти очерету звичайного, який суттєво шкодив нашим посівам. При цьому ми не помітили жодних проявів фітотоксичності. Загальна врожайність цього року на посівах, де використовували Лаудіс®, становила 10 т/га. Надалі плануємо співпрацювати з компанією «Байєр» і використовувати продукти Лаудіс® і МайсТер® Пауер.

Олег Миколайович Білик, головний агроном ПП «Аграрна компанія-2004» (Волочиський район, Хмельницька область):

– Кукурудза займає левову частку в структурі посівних площ нашого підприємства: приблизно 15%. Для себе ми ставимо високу планку урожайності – 11–12 т/га. У зв’язку зі збільшенням посівів соняшнику часто стикаємося із проблемою попередника для кукурудзи.

Як відомо, соняшник контролювати в кукурудзі не складно, особливо на ранніх етапах його розвитку. Але проблема полягає в неоднорідності сходів падалиці соняшнику, таким чином, ми мали три хвилі її сходів. Відповідно минулого року потрібно було контролювати падалицю, яка зійшла пізніше.

Оскільки кукурудза вже була в фазі приблизно 7–8 листочків, із гербіцидів можна було використати лише препарат від компанії «Байєр» Лаудіс®. У 2018 році ми придбали його на площу 100 га й застосували в нормі 0,5 кг/га разом із прилипачем Меро® 1,5 л/га. Дією препарату задоволені, оскільки проблемний бур’ян вдалося успішно подолати. Для себе вбачаємо в ньому рішення у подібних ситуаціях, особливо на ранніх посівах кукурудзи.

З огляду на досвід господарств, що використовували продукт у 2018 році, та наші внутрішні дослідження, які щороку проводить компанія «Байєр», можна зробити висновок, що продукт Лаудіс® може вирішувати досить широке коло питань, пов’язаних із бур’янами. Цей гербіцид ідеально підійде для господарств, які мають проблеми з однорічними злаковими бур’янами, дводольними бур’янами з родини айстрових, лободових, гречкових, березкових і пасльонових. Гербіцид Лаудіс® абсолютно безпечний для всіх видів кукурудзи й має дуже широке вікно використання.

Copyright © Bayer AG