28 квітня, 2021

Безпечне використання гербіцидів на кукурудзі за будь-яких погодних умов

Погодні примхи щороку вносять свої корективи, випробовують і загартовують наших сільгоспвиробників на шляху до отримання високих і стабільних врожаїв кукурудзи. Особливим роком в цьому сенсі був 2020 рік, аномально низькі температури в травні і червні місяці, які мали суттєвий вплив на стартовий етап розвитку кукурудзу, а також спричинили прояви фітотоксичності на культурі після використання, як ґрунтових так і страхових гербіцидів. В даній статті ми би хотіли поділитися основними рекомендаціями по використанню різних гербіцидів для уникнення негативного впливу по відношенню до кукурудзи.

Сучасна світова класифікація гербіцидів (HRAC), заснована на сайтах дії, включає в себе 27 груп діючих речовин. Звичайно, можна спробувати їх запам'ятати і детально розібрати всі сайти дії. Але для цього нам потрібно дуже багато часу. Велика кількість гербіцидів з різних груп мають загальні хімічні властивості і гербіцидну активність, а також подібні симптоми прояву фіто токсичності. З прикладної точки зору набагато зручніше об'єднати групи за способами дії. Із тих які використовуються на кукурудзі, їх всього п’ять: регулятори росту, інгібітори синтезу амінокислот, інгібітори росту проростків, інгібітори фотосинтезу та інгібітори пігментів.

Перша група – регулятори росту, продукти на основі дикамби, 2,4-Д (2,4 дихлорфеноксиоцтова кислота), клопіраліду та МЦПА (2-метил-4-хлорфеноксиоцтова кислота). При певних умовах вони можуть викликати стрес у рослині і спричиняти фітотоксичність. Якщо при внесенні гербіцидів рослина перебуває у стресі - це може сприяти прояву фітотоксичності. Тому є така рекомендація: якщо ви плануєте внесення - 3 дні до і 3 дні після внесення не повинно бути стресових умов. Стресовими умовами можуть вважатися: суттєві перепади температур вдень і вночі; якщо різниця більше 10-15 °С; якщо температура нижче 6 °С і вище 25 °С; якщо рослини потерпають від хвороб, є пошкодження шкідниками або у них недостатньо певних елементів живлення.  Також дуже важливим є фаза внесення. Оптимальними є фази V1-V3 (3-5 видимих листків) кукурудзи. В цьому сезоні в багатьох господарствах після використання продуктів із групи регуляторів росту спостерігалось явище «шаблевидності» (рис.1,2), яке в подальшому негативно позначилось на розвитку культури і майбутньому врожаї.

 
 
Рис 1. Явище «шаблевидності» кукурудзи викликаного фітотоксичністю препаратів із класу синететичних ауксиніви
 
Рис 2. Наслідки явища шаблевидності кукурудзи викликаного фітотоксичністю препаратів із класу синтетичні ауксини
 
Рис 3. Фіто токсичність сульфонілсечовин внаслідок внесення напередодні зниження температури повітря до 5 °С

Наступна група – інгібітори синтезу амінокислот, сюди відносяться такі найбільш поширені діючі речовини, які можуть застосовуватися – це сульфонілсечовини. Дані діючі речовини контролюють достатньо широкий спектр бур'янів, але при помилках у використанні можуть викликати певні пошкодження культурних рослин. Слід зазначити, що дані продукти мають і ґрунтову дію, відповідно якщо у Вас ґрунти мають pH грунтового розчину більше 6,5 – це сприятиме тому, що розклад сульфонілсечовин в ґрунті буде проходити повільніше, відповідно може збільшитися ризик післядії. Це можна регулювати обробітком ґрунту. Проведення глибшого обробітку ґрунту сприятиме тому що ризик післядії зменшиться. Якщо ви вносите сульфонілсечовини в ранніх фазах, то симптоми спостерігаються не відразу, а через 1-2 тижні. Типові симптоми: зміна кольору рослини; побіління і антоціаново-фіолетове забарвлення по краю листка або смугами (рис. 3); випуклість листа або гофрованість в нижній частин, також скручування листків обгортки, але не таке жорстке як ми спостерігаємо при внесенні синтетичних ауксинів. Також при гострих випадках високої фітотоксичності ми можемо спостерігати вплив на формування початків, можуть бути деформовані ряди. Що може призвести до таких симптомів фітотоксичності? В першу чергу, це суттєвий перепад температур вдень і вночі - варто зачекати із внесенням препаратів. Якщо температура падає нижче 10 °С або піднімається вище 25 °С, є нестача елементів живлення, або внесення відбувається вже в пізні фази – це все також є факторами, які можуть стимулювати прояви фітотоксичності. Частим запитанням є доцільність внесення препарату у фазу V7 (9-10 видимих листків). Звичайно, деякі препарати мають таку реєстрацію, але ризик фітотоксичності суттєво зростає.

Третя група -інгібітори росту проростків. Сюди відносяться кілька груп препаратів. Із них найбільш поширені діючі речовини – ацетохлор і S-металохлор. Симптоми фітотоксичності різняться залежно від фази розвитку кукурудзи. Спочатку Ви можете спостерігати на молодих рослинах у фазах VE-V1 (2-3 видимих листків) лише невелике скручування, потім , по мірі росту рослин, ці листки склеюються або, навіть, повністю деформуються і загинаються в дугу (рис.4). На більш пізніх фазах, якщо симптоми не є дуже сильними, можна спостерігати відставання в рості і більш світліше забарвлення. Що може стимулювати прояви фітотоксичності? Це промивання таких препаратів, коли вони починають поглинатися не коренем, а саме колеоптилем, найбільш чутливою до даної групи препаратів частини рослин кукурудзи. В даному сезоні подібні прояви фітотоксичності зустрічались на Заході: тривале похолодання; коли після внесення препаратів відбувалось похолодання або, навпаки, чергування великої кількості опадів і високих температур. Також до цієї групи відноситься препарат на основі діючої речовини пендіметалін. Тут симптоми дещо інші: ця діюча речовина більш контактна і саме там, де коренева система доторкується до даного препарату - вона починає деформуватися (рис. 5). Такі симптоми з’являються так само при промиванні або завищенні норм.

 
Рис 5. Симтоми фітотоксичності динітроанілінів
 
Рис 4. Симптоми фітотоксичності хлорацетамідів на кукурудзі
 
 
Рис 6. Симтоми фітотоксичності після використання гербіцидів на основі інгібіторів фотосинтезу
 
Рис 7. Прояви фітотоксичності після використання інгібіторів пігментів

 

Є ще група препаратів, які дозволені до застосування на кукурудзі – інгібітори фотосинтезу. Сюди відноситься бромоксиніл, тербутилазин. Це контактні препарати, вони не рухаються по рослині, тому можуть спричиняти лише точкові опіки. Опіки, некротизація і відмирання тканин відбувається саме в тій частині, де препарат потрапив на рослину кукурудзи. Такі опіки ми можемо спостерігати, якщо ці діючі речовини вносити по росі, і коли у нас відбувається зниження температури на рівні нижче 6 °С.

Сьогодні компанія Байєр пропонує широке портфоліо препаратів із поєднанням різних діючих речовин для вирішення широкого кола питань пов'язаних із бур'янами в посівах кукурудзи. Це ґрунтові гербіциди - Мерлін® та Харнес®; препарати, які можна використовувати як в ґрунтових схемах, так і при ранньостраховому внесенні – Аденго® і Аспект® Про; широка лінійка страхових гербіцидів – Гроділ® Максі, МайсТер®, МайсТер® Пауер та Лаудіс®. Більшість продуктів в лінійці гербіцидів – Аденго®, Гроділ® Максі, МайсТер®, МайсТер® Пауер та Лаудіс®) мають у своєму складі додаткові речовини — антидоти. За метаболізм діючої речовини в рослинах кукурудзи відповідає фермент р450, однак у разі виникнення стресових умов вироблення цього ферменту уповільнюється. Науковці компанії Байєр винайшли антидоти, які стимулюють утворення ферменту р450 виключно в кукурудзи і зернових культур (рис. 8). Антидоти в складі цих гербіцидів жодним чином не впливають на метаболізм діючої речовини в рослинах бур’янів. Присутність антидотів дало змогу використовувати максимальну кількість діючої речовини без шкоди для кукурудзи.

Рис.8 Механізм дії антидотів, Bayer CropScience Research, Safener Technology, Dr. C.H. Rosinger 12.12.2008

 

Окреме місце займає гербіцид Лаудіс®, який заслуговує лише на честь і хвалу (Laudis лат. — честь, хвала). Продукт контролює основні як однодольні бур’яни – вівсюг звичайний, пальчатка кровоспиняюча, плолоскуха звичайна, просо звичайне, мишій (сизий, кільчастий, зелений), так і дводольні бур’яни – лобода біла, падалиця соняшнику (традиційний Клеарфілд, ЕкспресСан), канатник теофраста, щириця (загнута, лободовидна), амброзія полинолиста, гірчаки, березка польова, осот польовий, нетреба, підмаренник чіпкий, паслін чорний. Поєднання Темботріону і антидоту Ізоксадифен-етилу мають найменший вплив на кукурудзу, навіть за умов обробок у пізні фази культури. Лаудіс® дає можливість за потреби відтермінувати внесення і працювати з проблемою. Продукт можна використовувати на будь-якій кукурудзі, навіть на ділянках гібридизації.

Кукурудза є дуже чутливою культурою до бур’янів, і за відсутності необхідного контролю, згідно з різними дослідженнями, максимальні втрати можуть сягати 53-76% урожайності. Гербіциди компанії Байєр — це не просто ефективні діючі речовини і довершена формуляція, це технологія, яка дає можливість мати чисті посіви кукурудзи від бур’янів і розкривати максимальний потенціал культури.

Олександр Каменєв менеджер із маркетингу по кукурудзі та цукровому буряку ТОВ «Байєр» olexandr.kamenyev@bayer.com

 

Copyright © Bayer AG