16 квітня, 2019

Cіванто® Прайм — зростання в унісон

Проблема захисту сільськогосподарських культур від сисних шкідників на разі лишається однією з найактуальніших. Для успішного її вирішення за допомогою засобів захисту рослин треба одночасно подолати кілька перешкод, а саме:

  • наявність багатьох генерацій, що зумовлює високу життєздатну пластичність виду, і характерні для цих шкідників швидке нарощування чисельності та розвиток резистентності — це потребує пошуку нових механізмів дії;
  • механічна стійкість (захисні покриви тіла, локалізація в місцях, куди проникнення робочого розчину ускладнене) — для її подолання потрібен системний механізм дії, водночас і наявність контактного нокдаун-ефекту на незахищених покривами частинах тіла комах ніколи не є зайвим;
  • початок розвитку популяцій шкідників під час цвітіння культур, що зумовлює присутність у зоні дії препарату комах-запилювачів — медоносних бджіл, диких бджіл і джмелів — потребує дотримання вимоги щодо безпечності для корисної ентомофауни;
  • зростаючі вимоги ринку до безпечного харчування змушують шукати рішення зі зменшенням кількості хімічних обробок, тривалішою захисною дією — і водночас з покращеними еко-токсикологічними характеристиками.

Сіванто® Прайм має природне походження

Еволюція системних інсектицидів протягом ХХ ст. сприяла появі високоефективних сполук, які могли впоратися (принаймні на початку їхнього використання) з двома першими викликами. Зокрема, дуже поширеними у світі є препарати групи CNI — хлорнікотиніли (або неонікотиноїди), які перешкоджають нормальному функціонуванню нікотинових рецепторів ацетилхоліну, порушуючи проходження імпульсів у нервових ланцюжках комах. Такий механізм дії отримав назву, що позначається англійською абревіатурою nAChR, і з кінця минулого століття до останніх ча- сів група інсектицидів із таким механізмом дії була чи не найпоширеніша у світі.

Проте досвід використання CNI виявив поруч із перевагами й певні недоліки. По-перше, зловживання продуктами однієї групи, хоча б і високоефективними, рано чи пізно призводить до появи стійких популяцій. Так і сталося, зокрема, з тютюновою білокрилкою та деякими іншими видами. А по-друге — високо- системні та високоефективні сполуки виявилися небезпечними для запилювачів. Скорочення популяції бджіл спонукало низку країн (перш за все — ЄС) обмежити використання більшості препаратів CNI, а провідні хімічні компанії — терміново шукати їм заміну.

Перевіряючи сотні діючих речовин на ефективність, вчені натрапили на стемофолін, виділений із Stemona japonica — лікарської рослини з Південно-Східної Азії. Стемофолін — алкалоїд з інсектицидними властивостями. Близько десяти років світова наука намагалася використати їх для створення комерційного продукту, але без успіху.

Дослідникам компанії «Байєр» удалося ідентифікувати саме частину природного комплексу, відповідальну за інсектицидну активність: систему фармакофору, яка впливає на нікотинові рецептори ацетилхоліну (nAChR) цільових шкідників. Додавання до неї ще двох структурних фрагментів дало змогу водночас отримати подвійний ефект: досягнути селективності та збільшити ефективність сполуки. Так було синтезовано флупірадіфурон – інновативну діючу речовину, яка належить до нового хімічного класу — бутеноліди. Хоча за принциповим механізмом дії флупірадіфурон належить до вищезгаданих nAChR, світова наукова організація з контролю резистентності до інсектицидів IRAC присвоїла флюпірадіфурону за типом його активності унікальний код 4D, створивши для нього окрему групу.

Саме на основі флупірадіфурону створено новий системний інсектицид Cіванто® Прайм.

Cіванто® Прайм є сучасним інсектицидом із винятково безпечним екологічним і токсикологічним профілем для контролю більшості сисних шкідників, таких як попелиці, білокрилки, клопи, щитівки, псилліди (листоблішки), і багато інших — як у личинкові, так і в дорослі фази їхнього життєвого циклу.

Позиціонування Сіванто® Прайм на капустяних культурах

Це системний інсектицид у препаративній формі розчинного концентрату — 200 SL, дуже ефективний в разі застосування методом обприскування, проте не менш ефективний і за внесення через системи поливу (на разі процес його реєстрації в Україні для застосування методом поливу триває).

Системність (акропетальний рух ксилемою) дає змогу Cіванто® Прайм захищати новоутворені після обробки пагони та листя протягом двох і більше тижнів. Механізм дії nAChR забезпечує стрімкий нокдаун-ефект, завдяки якому препарат можна використовувати як «вогнегасник», якщо не вдалося проконтролювати спалах чисельності шкідника заздалегідь. Крім того, обробка Cіванто® Прайм успішно запобігає перенесенню шкідниками вірусних, бактеріальних і фітоплазменних інфекцій.

Ефективність Cіванто® Прайм проти сисних шкідливих комах не поступається, а часом і перевищує ефективність неонікотиноїдів.

Крім того, Cіванто® Прайм — цінний інструмент для запобігання резистентності, зокрема за використання проти стійких до неонікотиноїдів популяцій білокрилок, попелиць та інших шкідників.

На виробничий сезон 2019 року Cіванто® Прайм зареєстровано в Україні
для застосування на низці культур

Cіванто® Прайм також має відмінні характеристики безпеки: він допускає можливість обробки в різні періоди розвитку рослин без загрози бджолам і джмелям. Його селективність до більшості представників корисної фауни в агроценозах плодових і овочевих культур робить його придатним для використання в інтегрованих системах захисту (ІРМ). Токсичність Cіванто® Прайм для риб визначається вище порогу його розчинності у воді — це його унікальна особливість серед наявних на ринку інсектицидів.

Разом із наступним використанням системного інсектоакарициду Мовенто® (концепція захисту CіМо) Cіванто® Прайм здатен упоратися з будь-якою проблемою, створеною сисними шкідниками на більшості культур. А його сприятливий еко-токсикологічний профіль робить можливим подальшу заміну ним CNI для використання на провідних сільгоспкультурах.

Copyright © Bayer AG