12 березня, 2019

Переноспороз сої та соняшнику - рішення від «Байєр»!

Пероноспороз, або несправжня борошниста роса, останніми роками дедалі більше нагадує
про себе. Патоген зберігається у ґрунті, на рослинних рештках і в насінні, що сприяє
масовому поширенню хвороби. Ураження пероноспорозом може зменшувати урожайність
до 50%, проте ефективних препаратів проти цієї хвороби на ринку дуже мало.

Ураження пероноспорозом може бути первинним і вторинним. Первинне є результатом насіннєвої інфекції, відбувається при високій вологості ґрунту під час проростання насіння (рис. 1). Міцелій гриба росте одночасно з рослиною, дуже швидко розповсюджується і за короткий час призводить до загально ураження, так званої дифузної форми. За таких умов при появі видимих ознак на сім’ядольних або справжніх листках рятувати рослину вже пізно, оскільки у неї всі органи вже уражені. Такі рослини суттєво відстають у розвитку (карликовість) або гинуть.

Рис. 1. Первинне ураження пероноспорозом рослин сої (зліва) та соняшнику (справа)

Для знищення первинної інфекції пероноспорозу необхідно застосовувати протруйники. Зокрема, компанія ТОВ «Байєр» пропонує новий фунгіцидний протруйник для ефективного захисту насіння сої та гороху Редіго® М з нормою 0,8-1,0 л/т, який крім пероноспорозу (Peronospora manshurica) також контролює фузаріозні корневі гнилі (Fusarium spp.), антракноз (Colletotrichum glycines), аскохітоз (Ascochyta sojaecola Abramov), пліснявіння насіння (комплекс збудників, таких як Penicillium, Aspergillus, Mucor, Botrytis, Cladosporium, Cephalosporium, Trichothecium та ін.).

Дослідження, проведені на двох незалежних дослідно-селекційних станціях: Білоцерківській (БЦДСС, Київська область) та Веселоподільській (ВПДСС, Полтавська область), засвідчили високу ефективність протруйника Редіго® М проти цих патогенів (рис. 2 і 3).

Рис. 2. Ураження молодих рослин сої хворобами та ефективність протруйників, %, БЦДСС

Рис. 3. Урожайність сої залежно від протруйника, т/га

Для захисту насіння соняшнику від пероноспорозу (Plasmopara halstedii), альтернаріозу (Alternaria spp.), фомозу (Phoma oleracea), фомопсису (Phomopsis helianthi), фузаріозу і комплексу надземних та ґрунтових шкідників використовують протруйник Модесто® Плюс.

Вторинне ураження збудником пероноспорозу відбувається локально за наявності різких перепадів температури в денний та нічний час та високої вологості повітря. Прояви хвороби можуть спостерігатися, починаючи з фази 4–6 листків і до фази дозрівання (рис. 4).

Рис. 4. Вторинне ураження пероноспорозом на сої (зліва) і соняшнику (справа)

Тут незамінним фунгіцидом для захисту буде Альєтт® з нормою застосування 1,5–2,0 кг/га. Діюча речовина фунгіциду Альєтт® – фосетил алюмінію рухається по рослині як акропетально, так і базипетально, захищаючи всю рослину від молодого приросту до кореня. Позитивом є також те, що Альєтт® після нанесення на рослину поглинається її тканинами менш як за 30 хв, тобто ймовірність змивання дощем є мінімальною. Фосетил алюмінію, крім повного захисту від пероноспорозу, підвищує імунітет рослини: активує вироблення власних антитіл клітинами рослин, що проявляється як ефект щеплення. Рослина набуває здатності захищатися від подальших атак патогенів, у тому числі з класу аскоміцетів (альтернаріоз, сіра гниль, склеротиніоз, борошниста роста та інші). Таку реакцію рослини на фосетил алюмінію можна назвати «набутою стійкістю» до патогену. Дуже важливо контролювати поширення пероноспорозу на насіннєвих посівах сої (а також гороху), оскільки існує велика ймовірність отримання з таких посівів зараженого насіннєвого матеріалу. Таке насіння у процесі зберігання втрачатиме схожість і за неякісного протруєння може стати джерелом масового ураження посівів.

Фосетил алюмінію, що міститься в препараті Альєтт®, також пригнічує низку бактеріальних хвороб. Цього року на «АгроАрені Захід» компанії «Байєр» у с. Кам’янки Тернопільської обл. на посіві сої було застосовано фунгіцид Альєтт® у фазі бутонізації з нормою 1,8 кг/га. Ця обробка дала змогу проконтролювати як пероноспороз, так і кутастий бактеріоз. Ефект від застосування добре видно на рис. 5.

Рис. 5. Ефективність застосування фунгіциду Альєтт® на сої проти пероноспорозу та кутастого бактеріозу на «АгроАрені Захід» компанії «Байєр» в с. Кам’янки Тернопільської обл.

Бажаємо вам успішного сезону! Не спиняйтесь на досягнутому і крокуйте вперед із технологією захисту від «Байєр»!

Copyright © Bayer AG