29 жовтня, 2018

Успіх випадковим не буває

Фермерське господарство «Вітчизна-Тиниця»
interview
Дивіться відео-обзор про агропідприємство «Вітчизна-Тиниця» за цим посиланням: https://youtu.be/a9MRHqpV5go

Сергій Риженко — голова фермерського господарства «Вітчизна-Тиниця», що розміщене на Чернігівщині, неподалік від Бахмача. Фермерує, як розповідає Сергій Іванович, він доволі давно, а розпочав свою справу зі збирання та освоєння земельних паїв. «Стартував» пан Сергій із майже 500 га. А найпершою культурою, яка «благословила» нову справу на успіх, стали цукрові буряки. Вже через пару років, у 2003-му офіційно було зареєстроване господарство «Вітчизна-Тиниця». Вбачаючи у Сергієві успішного керівника, справжнього господаря, все більша кількість орендодавців почала віддавати в його руки свої найдорожчі скарби — землю, і вже сьогодні підприємець успішно обробляє близько 2 тис. га землі. У нелегкій земельній справі Сергію Івановичу допомагає його син Анатолій, який має фахову агрономічну освіту. Тож нині агробізнес родини Риженків — цілком сімейна успішна справа.

Сьогодні бізнес фермерського господарства «Вітчизна-Тиниця» ґрунтується на вирощуванні озимої пшениці, площі під якою в середньому становлять 600 га, кукурудзи на зерно — близько 600, соняшнику — 400, озимого ріпаку — 200 га та, звісно, культури, яка ніколи на підводила, — цукрових буряків на площі 200 га. Господар не дуже любить хвалитися досягнутими врожаями, адже, за його словами, найвища планка врожайності — це заявлений потенціал сорту чи гібрида кожної культури, і саме цього слід прагнути. Головне — без шкоди для землі. Та як би там не було, цього року озимої пшениці зібрали по 8 т/га, соняшнику — 4,4, озимого ріпаку намолотили 3,7 т/га, а з середини жовтня почали збирати кукурудзу. Цариця полів порадувала врожайністю 13–15 т/га в бункерній вазі (за базової вологості — 12–13%).

ФГ «Вітчизна-Тиниця» розташоване в зоні Полісся. Загальна кількість річних опадів тут на рівні 400-600 мм, але випадають вони нерівномірно — основне вологонакопичення відбувається в осінньо-зимовий період. Здавалося б, нібито з вологою все гаразд, та втім, щороку природно-кліматичні сюрпризи створюють певні проблеми на шляху до отримання високих урожаїв. Як згадує керівник, торік літо було надто посушливим, а от восени, коли настав час збирати солодкі корені, добряче задощило, і з буряками довелося помучитися.

Цього ж року на Чернігівщині, як і на решті території України, весни як такої не було: весняна посівна кампанія як швидко стартувала, так само швидко й завершилася. Та й у жнива не обійшлося без дощів. Втім, власний агрономічний досвід і прагнення постійно оволодівати новими знаннями допомагають фермерові успішно долати природні «бар’єри». Так, 28 липня під урожай’2019 у господарстві висіяли озимий ріпак. Попри те, що з моменту висівання й до 27 вересня не було жодного дощу, завдяки агрономічним знанням господарів були отримані дружні сходи культури, які успішно ростуть і розвиваються.

Звісно, землеробська справа, окрім знань і вміння, потребує ще й господарської удачі. Проте, як кажуть, не можна покладатися лише на прихильність фортуни та Божу милість і ласку. Агробізнес буде успішний лише за чіткого дотримання сучасних інтенсивних технологій, тому всі вирощувані культури насамперед слід забезпечити повним мінеральним живленням. І навіть якщо ви вносите більш ніж достатню кількість добрив, то обов’язково потрібно подбати про якісний насіннєвий матеріал, надійний передвисівний його захист та подальший захист посівів.

Cаме тому ФГ «Вітчизна-Тиниця» працює тільки зі знаними та перевіреними постачальниками. Зокрема, співпраця з компанією «Байєр» почалася вже давно: спочатку замовляли їхні продукти для цукрових буряків. Адже, як говорить керівник, без Бетаналу виростити цукрові буряки взагалі неможливо. Випробувавши оригінальні продукти від «Байєр» та переконавшись на практиці в їхній ефективності, Сергій Риженко взяв собі за правило: засоби захисту мають бути лише оригінальні! Відтоді, з розширенням спектра вирощуваних у господарстві культур, почала міцнішати й співпраця з компанією «Байєр».

Так, за вирощування пшениці обов’язковим елементом технології є протруювання її насіння препаратами Сценік® та Гаучо® Плюс. А фунгіцидний захист пшениці не обходиться без застосування таких продуктів, як Солігор®, Авіатор® Xpro, Фолікур® або Тілмор®. Конкретний фунгіцид у господарстві обирають лише після обстеження посівів на наявність фітопатогенів та їхньої «дислокації». Так, восени проти плямистостей листя й стебла застосовують Авіатор® Xpro, весною проти борошнистої роси та іржастих хвороб — Солігор®, а найтривалішу «оборону» проти піренофорозу, фузаріозів стебла й колоса тримає Тілмор®» Під час вирощування кукурудзи найпроблемнішим є захист посіву від бур’янів, але в господарстві знайшли ефективне рішення і цієї проблеми — застосування післясходових препаратів МайсТер® або МайсТер® Пауер. Ці гербіциди широкого спектра дії — відмінні засоби боротьби з однорічними й багаторічними дводольними та злаковими бур’янами, в т.ч. з такими надзвичайно шкодочинними, як березка польова та гірчак (види), контроль яких раніше потребував використання бакових сумішей. Тепер же достатньо однієї обробки гербіцидом у фазі бур’янів 2–5 листків — і навалу засмічувачів посіву переможено. Але, як говорить пан Сергій, головним орієнтиром у виборі часу застосування препарату є фаза розвитку бур’янів і відсутність стресових умов (тривала посуха, температури понад 25°С тощо). Тому гербіцидна дія проявлятиметься найефективніше, коли однорічні широколисті матимуть 2–6 листків (лобода біла — не більше ніж вісім!); однорічні злаки — від одного листка до фази середини кущіння, за висоти багаторічних злакових 10–15 см, у т.ч. види осоту — до фази стеблування; березка польова — за довжини погонів до 15 см.

Спеціалісти «Байєр» пояснили, що продукти МайсТер® або МайсТер® Пауер мають досить широке вікно застосування. Це можливо завдяки наявності в складі цих продуктів антидотів ізоксадіфен-етилу та ципросульфаміду, але використання цих продуктів після 7 листків кукурудзи може призвести до виникнення фітотоксичності. На сьогодні найрентабельнішою культурою Сергій Риженко вважає цукрові буряки.

Вже на наступний рік під цю культуру «зарядили» добривами 240-250 кг/га. За словами керівника, навіть за ціни цукру 13 грн/кг можна отримати непогані прибутки. Питання лише в оптимізації технології вирощування. Так, цього аграрного сезону близько половини площі цукрових буряків у господарстві висіяли за технологією Конвізо® Смарт, яка передбачає застосування відповідних гібридів цукрових буряків та гербіциду Конвізо®1. Перевага цього препарату в тому, що лише одне його внесення (замість чотирьох гербіцидних обробок — за класичної технології) забезпечує чистоту поля аж до самісінького збирання коренів. Це один із прикладів оптимізації технології у вирощуванні, який дає змогу суттєво зекономити витрати на вирощування. Проте й від традиційної технології у господарстві не відмовляються, тож гербіцидний захист частини посівів забезпечують перевірені та неперевершені продукти бетанальної групи. Проти церкоспорозу на посівах цукрових буряків двічі застосовували препарат Сфера® Макс в нормі 0,4 л/га.

Вирощування «квітки сонця» не обходиться без застосування гербіциду Челендж® у якості страхового продукту. Його разове внесення у фазі 1-2 пар листків у нормі 1–2 л/га забезпечує чистоту поля до моменту збирання. А ріпак в господарстві вирощують із застосуванням інсектициду Коннект®, гербіциду Ачіба® та фунгіциду Тілмор®.

Як уже зазначалося вище, понад 70% усіх засобів захисту рослин у господарстві «Вітчизна-Тиниця» — це продукти компанії «Байєр». І це не межа, адже, за словами керівника, впевненість у дієвості та ефективності препаратів «Байєр» міцніє із року в рік, тож співпраця лише розширюватиметься. Із виходом на ринок новинок цього виробника ЗЗР їх неодмінно застосовуватимуть на полях ФГ «Вітчизна-Тиниця». Так, уже наступного сезону тут планують використати на кукурудзі новий гербіцид Лаудіс®. Цей продукт є страховим, тож передусім він актуальний для кукурудзи, яку вирощують після соняшнику, що стійкий до імідазолінонової групи препаратів, а також сульфонілсечовин. Адже, окрім широкого спектра дії на бур’яни, він однозначно вирішить питання й падалиці всіх видів соняшнику.

«Співпраця з «Байєр» — це гарантований успіх отримання врожаїв. Висококваліфіковані спеціалісти цієї компанії завжди допоможуть знайти вихід зі складних ситуацій, причини появи яких не завжди нам зрозумілі, — розповідає Анатолій Риженко. — Так, після висівання цукрових буряків цього року на одній ділянці поля у п’ять гектарів на поверхню почали виходити ослаблені, за візуальними оцінками, рослини. Перша думка: це — післядія гербіциду, бо торік тут вирощували соняшник, по якому вперше працювали препаратом Челендж®. Відразу зателефонували байєрівським спеціалістам — і ті по першому дзвінку вже в нас. Після ретельного обстеження вони виявили справжню причину появи ослаблених рослин — нематода. Завдяки вчасному діагнозу нам удалося оперативно локалізувати вогнище, тож решту посівів було врятовано. Прикладів таких фахових "підказок" можу навести дуже багато, і головне — вони завжди вчасні й доречні. А наостанок хочу наголосити, що справжній агробізнес можна побудувати лише на чесних, відповідальних і добропорядних партнерських стосунках».

Саме на такій основі ділових і просто людських цінностей і ґрунтується співпраця ФГ «Вітчизна-Тиниця» та компанії «Байєр».

Copyright © Bayer AG