18 березня, 2019

Сучасна «Нива» з тисячолітньою історією

Село Кам’яний Брід, що в Благовіщенському районі на Кіровоградщині, — унікальне як для цього краю: торік воно відсвяткувало тисячолітній ювілей.
niva


Дивіться відео-обзор про агрофірму «Нива» за цим посиланням: https://youtu.be/9nVKrqwEoCM

Від початку реформування КСП і паювання земель тут працює агрофірма «Нива», яку беззмінно очолює Микола Московчук. У цій красивій місцевості, де через кам’яні пороги поміж пагорбів тече річечка, можна безупинно милуватися її чудовими краєвидами, але працювати тут нелегко. Адже 40% із 3500-гектарної площі господарства — змиті й еродовані ґрунти, опадів випадає тут не густо — 380–410 мм за вегетацію.

Та попри це, господарство міцно стоїть на ногах, сіє не тільки стандартний набір експортоорієнтованих культур, а й цукрові буряки, а також утримує поголів’я ВРХ. Щоб успішно вести свою аграрну діяльність у таких непростих умовах, господарство застосовує сучасні технології та новітні виробничі засоби. Зокрема, заручилося надійною підтримкою компанії «Байєр», яка їм дуже допомагає, особливо у вирощуванні солодких коренів, під які АФ «Нива» стабільно відводить не менше як 300 га. Наприклад, нова технологія компанії «Байєр» Конвізо® Смарт справила на фахівців господарства неперевершене враження: випробувавши її торік у своєму господарстві на 5 га, цього року новинку хочуть застосувати вже на всій площі цукрових буряків.

«Препарати «Байєр» інколи просто незамінні»

Господарювати на таких схилах, де розвивається ерозія ґрунтів, непросто. Наприклад, якщо у сусідів на рівнинних ділянках озима пшениця дає по 8 т/га, то тут — тільки 5 т. Тож тільки завдяки природній родючості тут, на відміну від інших місцевостей, де господарям пощастило більше, не «виїдеш». Сама природа спонукає приділяти більше уваги технології. Тому, наприклад, на схилах у АФ «Нива» обов’язково застосовують глибоке розпушування на глибину 40–45 см, щоб зимова волога змогла потрапити в нижні шари ґрунту.

Що ж стосується технологій захисту, то, як розповів директор агрофірми М. Московчук, вони постійно стежать за сучасними тенденціями, інноваціями, вивчають і впроваджують їх завдяки контактам із провідними світовими виробниками ЗЗР. Насамперед — із компанією «Байєр», із якою господарство пов’язує давня й тісна співпраця. «Працюю з компанією «Байєр» уже років дванадцять — відколи сію цукрові буряки», — говорить М. Московчук.

Регіональний представник компанії Андрій Кравцан регулярно навідується в гості, розробляє спільно з місцевими фахівцями схеми захисту спеціально під особливості цього господарства, надає фахові консультації й просто дружні поради. Також фахівці господарства постійно відвідують розташовану неподалік, під Уманню, «АгроАрена» компанії «Байєр», де знайомляться з новинками, бачать результати їхніх випробувань на дослідних ділянках. «Це надзвичайно позитивний досвід, який дає можливість працювати з успіхом і навіть на наших змитих ґрунтах отримувати порівняно високі врожаї», — підсумовує М. Московчук.

Один із найважливіших факторів отримання бажаних урожаїв — ефективні препарати та правильний вибір часу їхнього внесення. В цій сфері головний агроном господарства, Валерій Довгань, наводить приклади дієвої допомоги від компанії «Байєр» щодо кожної із вирощуваних культур.

Наприклад, озимину (1000 га пшениці та 380 га ячменю) тут протруюють відразу двома препаратами — інсектицидним Гаучо® Плюс і фунгіцидним Ламардор® Про. «Це забезпечує надійний захист від хвороб і шкідників у зимово-весняний період», — коментує Валерій Довгань. Підтвердженням його слів є здорова зелена озимина, яка щойно звільнилася від снігу.

Далі — гербіцидний захист, який теж виконують препаратом компанії «Байєр» — Гроділ® Максі. Першу фунгіцидну обробку пшениці озимої проводять препаратом Солігор® для контролю септоріозу та піренофорозу. А пізніше працюють препаратом Тілмор® — для контролю хвороб колосу. «Ми побачили, що завдяки такій технології захисту збільшується вміст клейковини на 1,5–2,0% і зростають якість зерна та його клас», — відзначає В. Довгань.

А на ячмені господарство двічі за сезон застосовує препарат Авіатор® Xpro проти всіх видів плямистостей листя. «Це, мабуть, найкращий препарат для цієї культури. Завдяки профілактичному внесенню Авіатор® Xpro, господарство не має проблем з хворобами на ячмені. Очевидно, такий ефект забезпечує формуляція Xpro», — коментує головний агроном.

Він додає, що неможливо обійтися без препаратів компанії «Байєр» і на кукурудзі, під яку цього року в господарстві виділено близько 700 га, та соняшнику, посіви якого займають 500 га. Наприклад, фунгіцид для соняшнику Дерозал® Валерій Довгань називає своїм улюбленим препаратом. Адже фахівець використовує його ще звідтоді, як почав працювати агрономом, — уже 33 роки поспіль. І за такий великий строк Дерозал®, який вносять у дозі 0,5 л/га, не «застарів», не втратив ефективності й жодного разу не підвів пана Довганя в контролі гнилей і борошнистої роси. Другу фунгіцидну обробку соняшнику тут виконують препаратом Коронет®, 1,0 л/га, проти іржі та фомозу. А якщо погода дає змогу вийти в поле, то проводять і фунгіцидний захист соняшникового кошика фунгіцидом Пропульс® у дозі 0,9 л /га, який, окрім лікувального ефекту, сприяє збільшенню маси 1000 насінин. У результаті навіть у своїх непростих умовах АФ «Нива» стабільно збирає не менше як 3 т/га соняшнику.

Для вирощування «сонячної квітки» тут застосовують технологію Express Sun, яка поруч із перевагами має й недолік — падалицю цього соняшнику прибрати з посіву наступної культури досить складно. Єдиний препарат, який із цим ефективно справляється, причому за одну обробку, — це Лаудіс®, який в АФ «Нива» застосовують на кукурудзі по всій площі. «Цей препарат приваблює ще й широким «вікном» для застосування, — додає В. Довгань, підсумовуючи: — У певні фази вегетації деяких культур препарати компанії «Байєр» просто нічим замінити».

Найбільше вразив Конвізо®

Та найбільше серед останніх новинок компанії «Байєр» вразила фахівців господарства система Конвізо® Смарт. В агрофірмі її випробували торік на 5 га — і побачили настільки переконливий результат, що цьогоріч збираються застосувати її по всій площі цукристих, а це понад 300 га.

Цукрові буряки взагалі в господарстві ще ніколи не обходилися без препаратів «Байєр». Насамперед це були, як уже здогадався багато хто з агрономів, гербіциди Бетанальної групи. Вони ефективно працювали — без них про нормальну врожайність цукрових буряків годі було й думати. Тому альтернативи їм не бачили, незважаючи на велику кількість необхідних обробок і потребу вносити ще й інші препарати. Наприклад, до 2018 року включно технологія захисту на основних площах цукрових буряків у агрофірмі «Нива» була така: спочатку застосовували ґрунтовий гербіцид, потім — три обробки гербіцидами Бетанальної групи, затим грамініцид і насамкінець препарат проти широколистих коренепаросткових бур’янів.

«Але після того, як відкрили для себе систему Конвізо® Смарт, вирішили, що вже цього року повністю перейдемо на використання цієї технології для захисту цукрових буряків від бур’янів», — говорить головний агроном АФ «Нива». Чим же так сподобалась господарству новинка? «Передусім — зниженням хімічного навантаження на культуру», — відповідає В. Довгань. Адже на дослідній ділянці в 5 га вся система захисту обмежувалась двома препаратами — Конвізо® 1 і фунгіцидом Сфера® Макс. Причому Конвізо® 1 вносили лише раз — одночасно всю норму (1 л/га), хоча рекомендується вносити її за два прийоми. Препарат Сфера® Макс застосовували двічі по 0,4 л/га проти іржі, церкоспорозу , рамуляріозу та борошнистої роси — і на цьому пестицидні обробки закінчились.

Результати суттєвого зниження пестицидного навантаження на посіви проявились негайно. «Ми побачили, що практично не було затримки росту рослин унаслідок гербіцидного стресу та зменшився прояв кореневих гнилей. Вочевидь, завдяки цьому й урожайність зросла, і цукристість», — відзначає головний агроном. І це при тому, що й до запровадження технології Конвізо® Смарт показники по цукрових буряках були дуже пристойні. Так, урожайність у заліковій вазі торік становила 53 т/га, та й узагалі вже давно не опускається нижче від 50 т/га. А цукристість торік становила 19,3%.

Нинішнього ж року агрофірма «Нива» сподівається покращити ці результати. Адже впроваджує систему Конвізо® Смарт на всій площі під цукровими буряками. «Менше стресу — культура краще розкриває свій потенціал», — обґрунтовує очікування Валерій Довгань.

Copyright © Bayer AG