26 квітня, 2019

Головний агроном СТОВ «Гарант»: «В ефективності препаратів «Байєр» я переконуюся кожної осені»

garantДивіться відео-обзор про СТОВ «Гарант» за цим посиланням: https://youtu.be/ZpV8F82hxps

Поля СТОВ «Гарант» розташовані у Лозівському районі, що на Харківщині. Три з половиною тисячі гектарів загалом родючих ґрунтів, які втім вкрай рідко і нерегулярно зрошуються небесною вологою. До того ж, із настанням високих температур вже у квітні-травні посіви потрапляють у своєрідну суху «сауну», що додатково ускладнює їх нормальну вегетацію. Відповідно, головному агрономові СТОВ «Гарант» Вадиму Косінову доводиться щороку боротися із несприятливими погодними умовами. Себто, вдосконалювати технологію, приймати миттєві дієві рішення і ясна річ, використовувати по-справжньому ефективні препарати.

Втім, у господарстві стійко дотримуються традиційної технології обробітку ґрунту, використовуючи як класичну оранку, так і глибоке рихлення.

«Якщо взяти статистичні дані, то у нас повинно бути більш-менш із вологою – приблизно 400 мм опадів на рік. Однак продуктивних опадів мало, та й випадають вони вкрай нерегулярно. За все літо може не випасти ані краплі. Тому ми мусимо чітко контролювати рентабельність вирощування сільгоспкультур. З одного боку – закладати мінімум витрат на міндобрива, та з іншого – планувати систему захисту рослин таким чином, аби досягти «золотої середини» по рентабельності виробництва. І економити на оригінальних препаратах не можна – в цьому ми неодноразово мали змогу переконатися», - стверджує Вадим Вікторович.

Як нескладно здогадатися найбільші площі у СТОВ «Гарант» засіяні тими культурами, які більш-менш нормально показують себе за посушливих умов. До 1500 га – під озимою пшеницею, 200-300 га – озимого ячменю, до 1000 га соняшнику – ці культури наразі є основою економіки кожного господарства, що працює у зоні недостатнього зволоження. Однак поряд з цим тут вирощують до 300 га гороху, до 200 га кукурудзи і 350-400 га цукрових буряків. Ясна річ, що останні дві культури потребують за таких природних умов особливої до себе уваги.

«Вирощування цукрових буряків з кожним роком стає дедалі більш ризикованим. І справа навіть не у волозі, а у відомих усім нюансах із переробкою та збутом цієї культури. Тим не менш, ми тримаємося на плаву і не плануємо відмовлятися від цукрових буряків. Багато в чому – завдяки технологічній підтримці компанії «Байєр». Взагалі маю сказати, що майже весь понад 20-річний досвід вирощування цукрових буряків у нашому господарстві тісно пов'язаний із компанією «Байєр». Взагалі наша співпраця почалася ще мабуть на початку 90-х років. Ми починали ще із тих препаратів, які були тоді і плавно перейшли до унікальних за ефективністю гербіцидів Бетанал® максПро та Бетанал® Експерт, на якому побудовано у нас захист буряків, та інсектициду Децис® fЛюкс. Віднедавна ми перейшли на частині площ на систему Конвізо® Смарт, яка суттєво скоротила наші операційні витрати», - розповідає Вадим Косінов.

Сьогодні на полях СТОВ «Гарант» збирають в середньому по 450 ц/га цукрових буряків, а в окремі роки – до 550 ц/га. Це просто вражаючі показники, оскільки до початку тісної співпраці із «Байєр» врожайність цієї культури була удвічі нижчою.

«Цукрові буряки – це така культура, яка потребує великої кількості обробітків посівів ЗЗР. Зокрема, ми проводили їх понад десяток, що спричиняло зростання витрат і також агрономічних ризиків, адже далеко не завжди складаються належні умови для проведення якісного обприскування. Тому ми вирішили спробувати систему Конвізо® Смарт, яку запропонували нам технологи компанії «Байєр», - пояснює головний агроном СТОВ «Гарант».

Система Конвізо® Смарт – це результат 20-річних наукових досліджень фахівців «Байєр», яким вдалося поєднати вирощування особливо стійких гібридів цукрових буряків із застосуванням на посівах унікального за ефективністю гербіциду Конвізо® 1. В результаті це дало змогу проводити не 3-5 гербіцидних обробок цукрових буряків, як за традиційної технології, а усього лише 1-2.

«До складу нашого препарату входять дві діючих речовини: форамсульфурон із листковою активністю, а також тієнкарбазон-метил із ґрунтовою та листковою активністю. Ці речовини діють безпосередньо на точку росту бур’янів, впливають на поділ клітин, тому є максимально ефективними», - пояснює присутній під час нашої розмови регіональний менеджер «Байєр» Олексій Коваленко.

У свою чергу Вадим Косінов запевняє, що завдяки переходу на Конвізо® Смарт вдалося обмежити загальну кількість хімічних обробок посівів цукрових буряків до 5-6, а отже, виграти на операційних витратах.

«Ми виграли передусім у стабільності вирощування цієї культури, водночас спростивши догляд за нею та підстрахувавшись від ризиків», - наголошує наш співрозмовник.

Ще одна фундаментальна для СТОВ «Гарант» культура – це озима пшениця, якою тут щороку засівають не менш аніж третину оброблюваних площ. Її врожайність – в районі 6 т/га також вражає, з огляду на специфіку кліматичних умов регіону. При цьому для весняного підживлення озимини тут вноситься лише 200 кг селітри або КАС – помітно більше у порівнянні із більш зволоженими регіонами.

«Система захисту озимої пшениці у нас цілковито побудована на застосуванні оригінальних препаратів «Байєр». Це гербіцид Гроділ® Максі, протруйники насіння Ламардор® Про чи Гаучо® Плюс, фунгіциди Медісон®, Солігор® чи Фалькон®, а також наша універсальна зброя, яку ми використовуємо на різних культурах, і передусім на пшениці – інсектицид Коннект®, який завжди у нас в пріоритеті, оскільки цілковито гарантує вирішення проблеми із широким спектром шкідників. Препарат, який містить діячу речовину імідаклоприд з хімічного класу хлорнікотинілів з системним механізмом дії та бета-цифлутрин з хімічного класу піретроїдів з контактно-кишковим механізмом дії. Його особливість полягає у поєднанні двох механізмів дії, системної та контактної, і відсутності потреби робити спеціальну бакову суміш», - наголошує головний агроном СТОВ «Гарант».

До речі, інсектицид Коннект® разом із профілактичним фунгіцидом Дерозал® тут вдало застосовується і на соняшнику, врожайність якого становить в середньому 30 ц/га. Ця культура тут вирощується як за класичною, так і Clearfield технологією. Вирощування кукурудзи за таких складних погодних умов також ґрунтується на препаратах німецького виробника.

«МайсТер® Пауер просто ідеально працює по бур’янах на кукурудзі – його не потрібно додатково представляти. Однак я збираюся також випробувати новий гербіцид компанії «Байєр» - Лаудіс®. Це інноваційний гербіцид системної дії для боротьби проти однорічних дводольних та злакових бур’янів в посівах кукурудзи. Цікаво, що він впливає безпосередньо на каротиноїдний шар рослин, після руйнування якого порушується процес фотосинтезу і бур’яни швидко гинуть. Це виглядає перспективно з точки зору гербіцидного захисту посівів», - вважає Вадим Вікторович.

Разом з тим головний агроном господарства переконаний у тому, що досягти очевидних успішних результатів по врожайності основних культур в СТОВ «Гарант» вдалося багато в чому завдяки незмінному курсу на застосування ефективних технологій, напрацьованих спільно з «Байєр».

«Звичайно, ми могли б спробувати заощадити кошти і використовувати генеричні препарати. Однак свого часу ми вже наступили на ці граблі. Як на мене, тільки оригінальні препарати, такі, як продукція компанії Байер, дають змогу отримати хороший результат. Буває спостерігаєш як хтось по сусідству вносить генерики і нібито заощаджує кошти, а тоді восени сам себе поздоровляєш із тим, що прийняв рішення на користь препаратів «Байєр», – стверджує Вадим Косінов.

Минулого літа Вадим Вікторович мав змогу відвідати головний офіс компанії «Байєр», де його особливо вразила фундаментальна наукова база німецької компанії із багаторічними традиціями. Головний агроном СТОВ «Гарант» також регулярно відвідує спеціалізовані навчальні семінари, котрі проводить «Байєр».

«Я намагаюся не пропускати жодного такого заходу, оскільки там можна отримати готову практичну інформацію щодо вирішення конкретних проблемних моментів. Наприклад, нещодавно я дізнався багато корисного на семінарі, присвяченому захисту посівів кукурудзи», - розповідає наш співрозмовник.

Великої ваги Вадим Вікторович надає багаторічній тісній співпраці із компанією «Байєр» на різних напрямках.

«По-перше, хочу відзначити найвищий рівень технологічного супроводу з боку агрономічних фахівців «Байєр». Ми не просто постійно на зв’язку – представники німецького виробника регулярно оглядають наші поля і на підставі їхніх рекомендацій ми корегуємо ті чи інші моменти під час захисту рослин. По-друге, для нас, як для агровиробника, дуже важливо, що «Байєр» завжди чітко дотримується власних фінансових зобов’язань. До того ж, пропонує зручні для нас схеми розрахунків за придбані препарати. Скажімо, одного разу ми скористалися їхньою вексельною програмою, яка передбачає фінансування строком до 9 місяців із вартістю 1% від суми векселя. Загалом ми не любимо брати на себе якісь кредитні зобов’язання, однак участь у цій програмі допомогла нам нормально спрацювати, розрахуватися і заробити кошти», - стверджує Вадим Косінов.

Можна ще довго розповідати про міцне активне господарство, в якому, незважаючи на нестачу вологи, стабільно отримують хороші врожаї та нормальну рентабельність виробництва. Однак наголосимо на тому, що сьогодні кожен агровиробник, плануючи власний розвиток, опирається на по-справжньому надійних партнерів як в аспекті якості продукції чи послуг, так і фінансових рішень. В цьому плані, як свідчить досвід СТОВ «Гарант», компанія «Байєр» в партнерських стосунках стала свого роду справжньою точкою опори для господарства.

Copyright © Bayer AG