5 лютого, 2020

«Не обдури землю, не обдури людей – і все у тебе вийде!»

Керівник ФГ «Врожайне» Анатолій Дідик багато років поспіль застосовує найсучасніші технології вирощування сільгоспкультур. Завдяки цьому господарство стабільно отримує високу врожайність, всупереч складним погодним умовам останніх років.
vrojaine











Дивіться відео-обзор про ФГ «Врожайне» за цим посиланням: https://youtu.be/m9QlcUPl_cg

ФГ «Врожайне», розташоване у Шаргородському районі Вінницької області, цілковито виправдовує свою назву. Навіть цього, чергового нетипового сезону із його весняними потопами та суціль сухим літом, тут зібрали по 78 ц/га озимої пшениці, під 10 т/га кукурудзи, 34 ц/га озимого ріпаку та понад 40 ц/га соняшнику. В сприятливі ж роки ці показники є відчутно вищими. Як стверджує керівник господарства Анатолій Дідик для того, щоб стабільно отримувати хороші врожаї, навіть за складних умов, довелося багато років поспіль попрацювати над технологіями вирощування.

«Ми починали із площі в три с половиною гектари. Зараз маємо приблизно 2500 га. Вочевидь рухаємося у правильному напрямку, бо головний принцип нашої роботи звучить так: «Не обдури землю, не обдури людей – і все у тебе вийде!». Ми хочемо, щоб кожен гектар приносив максимальний прибуток і розуміємо, що для цього потрібні найсучасніші найкращі технології. Це стосується і обробітку ґрунту, і мінерального живлення, і захисту рослин. Природу не обдуриш», - переконаний Анатолій Павлович.

ФГ «Врожайне» розташоване на околиці райцентру Шаргород, в селі Слобода-Шаргородська. Господарство є ключовим підприємством для декількох навколишніх сіл, опікуючись їхніми інфраструктурними та соціальними питаннями. У його власності перебуває цукровий завод.

«Ми відгукнулися на прохання мешканців і придбали цукровий завод в селі поблизу. Поки що виробництво законсервували, поки не складуться сприятливі умови для його запуску. Наразі оптова ціна на цукор обвалилася, однак ми прагнемо зберегти підприємство», - пояснює Анатолій Дідик.

Розвинена інфраструктура господарства, яка включає потужний комплекс для післязбиральної доробки та зберігання зерна, опирається на сучасний рослинницький комплекс.

«Найбільші площі в структурі нашої сівозміни займає озима пшениця – 1000 гектарів землі. Ще 500 га – під озимим ріпаком. Так само значні масиви засіюємо соняшником та кукурудзою. Певну частку площ займають цукрові буряки, сіяти які фактично немає особливого економічного сенсу та гірчиця. Тому ми маємо змогу дотримуватися нормальної сівозміни,» - розповідає Анатолій Дідик.

За його словами в регіоні останніми роками складається справдешній різко континентальний клімат.

«Навесні цілий місяць дощі валять – все змивають з полів, а потім – два-три місяці посухи. Агрономам працювати непросто, бо не знають, чи буде дощ взагалі… Відповідно, для того, щоб отримати міцні дружні сходи рослин і ефективно працювати із рослинами далі, необхідно потурбуватися про накопичення та збереження вологи. Тому вологозберігаюча технологія обробітку ґрунту для нас – це головне. Раз на три роки ми застосовуємо оранку, а в інші роки провадимо мінімальний обробіток ґрунту та глибоке рихлення», - пояснює керівник ФГ «Врожайне».

Якісні зміни торкнулися усіх елементів технології.

«Ми перейшли на дещо іншу систему живлення. Більшість добрив вносимо з осені під основний обробіток ґрунту. Прагнемо заробити міндобрива якомога глибше в землю, щоб рослини розвивали кореневу систему вглиб і були більш посухостійкими. Втім, цей рік – перехідний в плані переходу від застосування твердих гранульованих добрив до рідких. Збираємося цілковито перейти на КАС і з цією метою придбали 11 залізничних цистерн для його зберігання. Цього вимагає час», - розповідає аграрій.

Нестабільна ситуація із опадами змушує навіть всерйоз замислитися про зрошення, однак пріоритетним напрямком для Анатолія Дідика завжди є вдосконалення традиційних елементів формування врожайності.

«Ми перебуваємо у постійному пошуку: нових препаратів, сортів і гібридів, добрив, технологій обробітку ґрунту… І при цьому – ніколи не довіряємо на слово, щоб не розповідали продавці про нові препарати чи гібриди. Ми спочатку посіємо його на невеликій площі чи обробимо новинкою, а тоді вже оцінюємо результат. Як то кажуть, краще один раз побачити, аніж сто разів почути. У нас в господарстві дружня команда і ми все вирішуємо разом. Постійно відвідуємо виставки, дні поля, семінари і вивчаємо нові агрономічні прийоми, зокрема, разом із менеджерами «Байєр».

Технологія вирощування цілої низки сільгоспкультур в ФГ «Врожайне» передбачає стабільне застосування широкого спектру препаратів німецького виробника.

«Я не можу навіть відразу пригадати, коли я вперше ознайомився із продукцією «Байєр». Я ці препарати використовував ще у колгоспні часи, і вже тоді продавці намагалися не просто реалізувати їх нам, а вибудувати якийсь агрономічний зразок, надати рекомендації тощо. Сьогодні компанія «Байєр» - це вже не просто наш партнер, це частина нашої команди», - стверджує Анатолій Дідик.

Анатолій Павлович наголошує на тому, що сучасні аграрні технології розвиваються настільки стрімко, що для їх ефективного освоєння та адаптації обов’язково потрібно співпрацювати із консультантами провідних компаній-виробників.

«Ми не встигаємо за усіма новинками. Такі компанії як «Байєр» доносять все передове в світі. Це наочно помітно по динаміці валової врожайності в Україні. Ми кожен рік збираємо все більше і більше, і маємо суттєвий потенціал для нарощення показників врожайності. тому й збираємо кожен рік більше і більше, і ми можемо ще наростити. У нас настільки тісна плідна співпраця із фахівцями «Байєр», що ми не просто знаємо один одного в обличчя - вони знають мої поля, і тримають на пульсі, все що відбувається із посівами. Вони разом з нами вболівають і за опади, і за те, як складаються ціни на продукцію. Агрономи «Байєр» супроводжують усі процеси на полях нашого господарства – від обробітку ґрунту до збирання врожаю», - розповідає Анатолій Дідик.

Звісно, що на початках в ФГ «Врожайне» використовували бюджетні рішення, в тому числі генеричні препарати.

«Зараз ми купуємо лише перевірені оригінальні препарати, які не мають післядії. Скажу так, що вносячи генерики, люди ризикують не отримати врожай взагалі або позбутися істотної частини врожаю. Це принцип відомої «бочки Лібіха»: якшо ми якомусь етапі щось не так зробимо із одним-єдиним елементом технології, то не отримаємо запланованого врожаю. І насіння, і добрива, і засоби захисту рослин повинні бути найкращими».

В цьому плані якісним покращенням показників рентабельності вирощування сільгоспкультур Анатолій Павлович пов’язує безпосередньо із застосуванням препаратів «Байєр».

«Хочу виділити передусім фунгіциди цього німецького виробника. Зокрема, коли років 10 ми здійснили перше внесення на пшениці Фалькон®, то відразу ж переступили традиційну межу врожайності - 60 ц/га. Після того багато років поспіль, отримуємо на коло в середньому 85-86 ц/га. При цьому в лінійці «Байер» з’явилися ще сучасніші препарати. Мені, скажімо, подобається такий фунгіцид як Солігор®. Хоча й заведено вважати, що фунгіциди не лікують, а лише справляють профілактичну дію на рослини, ми побачили, що Солігор® реально поправляє здоров’я рослин! Також широко застосовуємо Дерозал®Тілмор® на ріпаку та пшениці – як фунгіцид, і як морфорегулятор. Чудово себе показує інсектицид Протеус®. Багато років поспіль стабільний результат демонструє гербіцид на кукурудзі Майстер® Пауер – ми із нього починали, - перераховує керівник ФГ «Врожайне».

При цьому досвідчений аграрій переконаний, що ці препарати в багато разів окуповують свою вартість.

«Це мої улюблені препарати! Так, якісні ЗЗР недешеві. Однак дають реальну прибавку до врожайності. Якби ми не бачили тої прибавки, то і не купували б, бо не мали б за що. Ця прибавка настільки велика, що ми можемо дозволити розвивати підприємство і більше кошти внести на розвиток громад», - констатує Анатолій Павлович.

Дійсно, соціальні ініціативи керівництва ФГ «Врожайне», яке до речі, сплатило цього року до 20 мн грн податків, вражають. Анатолій Дідик тісно співпрацює із кожним сільським головою, розбудовуючи в міру можливостей різноманітні об’єкти інфраструктури. Це автобусні зупинки, дитячі майданчики, спільно із братом – величезний Палац культури, а також – дороги. Саме так - в господарстві не покладаються на «Укравтодор» чи ще на когось і будують нові та реконструюють старі дороги. Зокрема, цього року збудували новеньку асфальтну дорогу поміж двома сусідніми селами.

«Ми намагаємося допомогти усім, хто цього реально потребує – і дітям, і людям похилого віку, і дати хорошу високооплачувану роботу працездатним особам. До нас їздять на роботу люди із 15 сіл. Я дуже хочу, щоб село жило і розвивалось не на словах, а у реальному житті. І в цьому плані для нас надзвичайно важливу працювати з кожним роком дедалі більш ефективно!», - наголошує керівник ФГ «Врожайне» Анатолій Павлович Дідик.

Copyright © Bayer AG