4 листопада, 2020

ТОВ «Лисівка-Агро» і ФГ «Фастівське» - агробізнес із низького старту

Андрій Ковб очолює ТОВ «Лисівка-Агро» і ФГ «Фастівське» четвертий рік. Стільки ж він і працює в аграрній галузі та, в цілому, дотичний до неї. Катма досвіду, брак знань і зв’язків, складні погодні умови 2017-20 рр. - здавалось би: карта бита. Але в цей відверто непростий проміжок часу Андрій Ковб із командою однодумців утримали бізнес на плаву, розвинули його й навіть змогли дозволити собі створення молочної ферми.

 

 

 

 

 

 

Дивіться відео огляд про ТОВ "Лисівка-Агро" за посиланням https://youtu.be/ZiJBz8RlHbA

З розбитого складу до сучасного офісу

Офіс «Лисівка-Агро» - невелика охайна будівля, яка б органічно влилась у сучасні  аграрні пейзажі Чехії або Німеччини: від робочих кабінетів до прибудинкової території – все має лаконічний гармонійний і сучасний дизайн. Аж не віриться, що ще 2016-го року тут був старий склад, де зберігали картоплю. Так по всій території господарства: відчувається, що процес оновлення триває тут давно й планомірно. І все це ініціювала 25-річна людина, яка не мала жодного відношення до аграрної сфери й в свій час могла збудувати непогану кар’єру футболіста.

 

«Спортивна кар’єра почалася з 6 років, коли був тяжкий період, я втік на тренування – батьки шукали мене, - усміхається Андрій Ковб. – З того часу я професійно займався футболом: грав у ФК «Волинь», виступав за Юнацьку збірну України… До 18 років професійно займався цим, після працював в інших галузях, зокрема в компанії, яка робила геодезію та виготовляла технічну документацію. 2016-го року від моїх друзів поступила пропозиція очолити господарство. Ми були молодими, мали якісь амбітні плани… Так і попали сюди».

Починати завжди складно, тим більше, коли до браку досвіду й знань додається конфлікт поколінь.

«Найтяжчими на перших порах були дві речі: коли очолив дане господарство мені було 25 років, а друге - люди, які працювали тут, мали радянську «закалку», тому було важко навчити їх чогось нового, показати, що потрібно працювати інакше, -  каже голова Андрій Ковб, -  Змотивувати людей можна і не тільки грошима. От я за період керування господарством зрозумів, що працівники більше цінують безпосередню участь керівника в процесі, коли він подає приклад.  Коли керівник може сісти в трактор і поїхати, чи підмінити комбайнера на час обіду – люди цінують такий підхід».

Паралельно із напрацюванням авторитету в підприємствах почали робити перші кроки до точного землеробства. За словами директора «Лисівка-Агро»  і  «Фастівське» зараз у підприємствах потроху впроваджують технології для економії посівного матеріалу та ЗЗР, а також утілюють сучасні управлінські рішення, зокрема з бухгалтерського обліку.

«Коли ми прийшли в це господарство, ми були далекі від землі, - зізнається Андрій Ковб. - Тільки наполеглива  праця дозволила нам сьогодні вийти на стабільну врожайність, оновити техніку й запустити в цьому році молочну ферму. На території «Лисівка-Агро»  в нас були будівлі ферми в непоганому стані. Як пройдеш повз них - душа рветься, що приміщення є, але вони пусті. Це, напевно, був основний такий крок. Бачимо в цьому вигоду,  розвиток, нові робочі місця й  майбутнє».

Золота основа

Ясна річ, що на самому початку діяльності в господарстві було не так багато приводів для оптимізму, адже попереду - непростий шлях зі своїми складностями, загрозами й ризиками. В цьому агресивному середовище точкою опори для них стала кукурудза.

«Кукурудза є основна наша культура: вирощуємо її на 1000 га (з загальних 1500 га), використовуємо 5 гібридів, всі бренду Dekalb®, -  зазначає Андрій Ковб. – Ця кукурудза особливо подобається тим, що є стійкою до посухи, має дуже добру вологовіддачу й найголовніше – гібриди Dekalb®  показують стабільний результат із року в рік».

 

На полях «Лисівка-Агро» і ФГ «Фастівське» вирощуються: ДКС 3730 (ФАО 280, пластичний до умов вирощування, стійкий до вилягання, із швидкою вологовіддачею),  ДКС 3972 Max Yield (ФАО 300, високоврожайний, посухостійкий, холодостійкий та придатний до пізнього збирання), ДКС 3969 (ФАО 310, високий потенціал продуктивності, швидкий стартовий ріст, швидка вологовіддача), ДКС 4178 (ФАО 330, пластичний до умов  вирощування, високий потенціал урожайності, швидкий стартовий ріст),  ДКС 4351 Max Yield (ФАО 350, високоврожайний, холодостійкий, посухостійкий), а також ДКС 3811 (ФАО 320, висока компенсаторна здатність, холодостійкість, швидка вологовіддача). 

«ДКС 3811 – не новий гібрид, але для мене особисто - найулюбленіший: ціна-якість, стабільна врожайність 10 т/га, дуже гарна вологовіддача, він був одним із тих гібридів, з яких ми починали перший рік,  - каже Андрій Ковб. – У нас дуже строкаті поля: є на одному полі і піски, і чорноземи. В середньому гібриди Dekalb® забезпечують тут 10-13 т/га, що для нас є дуже гарним результатом»

Захист від бурянів

Та він міг би бути на порядок меншим, якби не ефективний гербіцидний захист

«Раніше траплялось засилля бур'янів на деяких полях, де ми вирощуємо кукурудзу в монокультурі, - розповідає пан Андрій. – Післясходовий МайсТер® Пауер (д.р. форамсульфурон, 31,5 г/л + йодосульфурон, 1,0 г/л + тієнкарбазон-метил, 10 г/л + ципросульфамід (антидот), 15 г/л) у нормі 1,25-1,5 л/га став вирішенням проблем для всіх видів бур'янів, навіть осоти він пригнічує. Випробовували його на контрольних ділянках - на 10-ий день починається відмирання бур'яну, на 20-ий  - повна загибель. «Повером» по свиріпі спрацювали – хоч побачили кукурудзу, а то до цього було таке… Він себе проявив як надійний, добре підчищає всі поля та має гарний антидот до кукурудзи. Ми ним користуємось 4 роки поспіль і плануємо використовувати надалі».

Оптимальний час для внесення МайсТер® Пауер – 2-5 листки кукурудзи та 2-4 листки однодольних (зокрема пирій повзучий) та дводольних бур'янів (амброзія полинолиста, гірчак берізковидний). В цю нетипову весну цього відрізку виявилось недостатньо.

«Була холодна весна – кукурудза розвивалась дуже довго, а бур'яни - пішли: з'явились проблемні ділянки, на яких дуже стрімко розвилась свиріпа, - відзначає Андрій Ковб. – Тому наступного року на таких полях плануємо використати ґрунтовий системний гербіцид Аденго ® (д.р.ізоксафлютол, 225 г/л + тієнкарбазон-метил, 90 г/л + ципросульфамід, 150 г/л), який також має гарний антидот для кукурудзи».

Ріпаково-соєвий практикум

Коли процес становлення агробізнесу завершився й можна було почати працювати не на виживання, а на розвиток, сівозміна господарств доповнилась новими культурами. Так, два роки тому на полях «Лисівка-Агро» і  «Фастівське» з'явився озимий ріпак, а цьогоріч – і соя.

«Озимий ріпак ми вирощуємо другий рік поспіль, в цей рік вирішили спробувати гібрид Dekalb® ДК Екзодус, - звертає увагу Андрій Ковб. – Хлопці з Bayer Crop Science продемонстрували врожайність гібридів ріпаку на різних демоділянках, тому зацікавились продуктами Dekalb®. Ми сіяли в пізні строки, а для них ДК Екзодус підійшов найкраще. Крім того, він має високу врожайність та інтенсивно гілкується. Ми посіяли його після оранки - сходами задоволені, будемо дивитись як він себе зарекомендує».

 

ДК Екзодус – середньостиглий інтенсивний гібрид, який активно розвивається восени та формує потужну кореневу систему. Він визначається високою зимостійкістю, схильністю до інтенсивного гілкування та стійкістю до розтріскування стручка.

За словами пана Андрія, після появи сходів ріпаку застосували системний післясходовий гербіцид Ачіба® (д.р. хізалофоп–П–етил, 50 г/л): попередником була озима пшениця, тому лишалась злакова падалиця. У фазі 2-3 листки зробили ріст-регуляцію фунгіцидом Фолікур® (д.р. тебуконазол, 250 г/л) в нормі 0,5 л/га та внесли інсектицид контактної та кишкової дії Децис 100® (д.р. дельтаметрин, 100 г/л) в нормі 0,15 л/га. У фазі 4-5 листків зробили другу ріст-регуляцію Фолікур® в нормі 0,5 л/га, адже через брак вологи були нерівномірні сходи, а ріст регулятор добре підрівняє їх, і внесли контактно-системний інсектицид Коннект® (д.р. імідаклоприд, 100 г/л, бета-цифлутрин, 12,5 г/л) в нормі 0,5 л/га.

«Ефект ми бачимо: поле чисте, ріст-регуляція працює, шкідника немає, рослини розвиваються, так як мають розвиватись, - оцінює Андрій Ковб. -

Ми викопували рослини з землі, бачили, що почало рости бічне коріння, а точка росту не витягується, що не може не радувати».

Для фунгіцидного та інсектицидного захисту нечисленних посівів сої в  «Лисівка-Агро» і  «Фастівське» також використали продукти Bayer CropScience. Перше внесення: фунгіцид Фокс® (д.р. трифлоксістробін, 150 г/л + протіоконазол, 175 г/л), який використали при перших ознаках ураження хворобами, та інсектицид Коннект®. Друге - Фокс® + інсектицид Белт® (д.р. флубендіамід , 480 г/л), який прекрасно справився з бавовниковою совкою.

«Ми зібрали 2,5 т/га сої – непоганий результат як для цього року», - підкреслює пан Андрій. – В цілому, ЗЗР від Bayer CropScience – недешеві продукти, але вони якісні. Ними працюєш 1 раз і залишаєшся впевнений у результаті. А результатом ми задоволені – не перший рік працюємо з продуктами Bayer і в майбутньому плануємо продовжувати нашу співпрацю».

 

Автор   Віктор Кодацький

Copyright © Bayer AG