15 лютого, 2021

ТОВ «Славутич» - особливості степового агробізнесу

Ріпак благополучно увійшов у зиму з шийкою завтовшки 1 см і тепер «спить», накритий довгоочікуваним снігом. Над полем височить зрошувальна установка – одна з кількох машин ТОВ «Славутич». На них Дмитро Сипало покладає великі надії.

 

Дивіться відео огляд про ТОВ "Славутич" за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=oZUrM7wts2U&t=3s

Запорука виживання

ТОВ «Славутич» базується в Томаківському р-ні, за 15 км від Запоріжжя. Опадів тут ніколи не було багато, а тому будь-які зміни є доволі відчутними.

«Клімат… Дійсно: він змінюється, ми це відчуваємо як у температурних режимах, що з року в рік дедалі збільшуються, так і в кількості продуктивних опадів, яких у нас із кожним роком все менше і менше, - каже директор ТОВ «Славутич» Дмитро Сипало. - Тому, щоб вижити, ми пов'язуємо майбутнє свого господарства тільки із збільшенням площ усіх культур під зрошення, в розрізі кожної й загалом».

Логічний крок для багатьох господарств степової України. Але на півдні Дніпропетровщини, Запоріжжі та Донеччині є своя специфіка. Адже тут, на відміну від Херсонської та Миколаївської областей, інфраструктура перебуває в гіршому стані.

«Та інфраструктура, яка нам залишалась у спадок від радянських часів, дуже давно стала непридатною, - розповідає Дмитро Сипало. - Труби багато років стояли порожніми – вони іржавіли … Тому, коли ми прийшли в це господарство, проаналізували стан магістралей і зрошувальних систем, то зрозуміли, що вони не витримають і 3 атм тиску. Вихід один - це придбання нових сучасних пластикових труб та прокладання їх від насосної станції до зрошувальних машин».

Зараз у «Славутичі» зрошується 620 га – 16,7% земельного банку, але потенціал для зростання є.

«Завдяки гарному врожаю та нашим здобуткам в 2020 році ми придбали багато нової сучасної техніки: сівалки, трактори, а також 2 зрошувальні машини, які нам допоможуть збільшити поливні площі з 620 до 800 га. В цілому ми маємо за мету за 3 роки зрошувати 2000 га землі», – підкреслює директор ТОВ «Славутич».

Паралельно з реалізацією зрошувальної стратегії фахівці «Славутич» пристосовують виробництво до погодних реалій.

«Враховуючи ту кількість опадів, яку ми маємо на сьогоднішній день, і нашу стратегію, яку ми обрали для того, щоб лишитись на ринку, ми вирішили з кожним роком відходити від оранки в сторону глибокого рихлення, - зазначає Дмитро Сипало. – Водночас ми зменшуємо всі площі під просапними культурами і рухаємося в бік вирощування культур озимого клину: пшениці, ріпаку, ячміню, зимуючого гороху. Це дає змогу накопичити вологу в зимовий період і ефективно її використати навесні,  до початку сезону цієї аномальної спеки, при якій згорає абсолютно все на полі».

ТОВ «Славутич» обробляє 3700 га, що розташовані на чорноземах звичайних,. Вирощує озимі пшеницю (1600 га), ріпак (1000 га) та ячмінь (400 га), а також зимуючий горох (180 га), соняшник (270 га) і кукурудзу (72 га).

 Озиме осердя

колосові

«Найважливіша культура для нас – озима пшениця: вона є основним попередником для озимого ріпаку й за економічними показниками практично годує нас», - каже Дмитро Сипало. - Ми розпочали сівбу 14 вересня, коли середньодобові температури опустилися до +20˚С, зупинились 27-го по гарній причині: накрило дощами. За цей час ми встигли засіяти 1000 га, на яких отримали гарні дружні сходи. Наступні гектари ми сіяли в зволожений ґрунт, тому й на них, хоч і з відставанням, також отримали гарні сходи».

Після 6 експериментів із протруйниками для колосових впродовж кількох років у господарстві зупинились на препаратах компанії Байєр.

«За економікою та якістю ми визначили найкращим фунгіцидним протруйником Ламардор® Про (протіоконазол, 100 г/л + тебуконазол, 60 г/л + флуопірам, 20 г/л) в нормі 0,5-0,6 л/т, та інсектицидний захист ми пов'язуємо тільки з Гаучо® Плюс (д.р. імідаклоприд, 233 г/л + клотіанідин, 233 г/л) в нормі 0,3-0,6 л/т, - підкреслює Дмитро Сипало. - Ламардор® Про має в складі рістрегулятор, який трошки притримує розвиток пшениці, а Гаучо® Плюс захищає від совки».

Навесні на зрошувальній пшениці під час формування колосу виникла проблема з сажкою, яку в господарстві знімали новим для себе препаратом Солігор® (д.р. протіоконазол, 53 г/л + тебуконазол, 148 г/л + спіроксамін 224 г/л) в нормі 0,9-1,0 л/га. «Препарат впорався – і ми мали 2 клас пшениці, а могли отримати не кондицію, або повний фураж. Ну, і та врожайність 2-го класу, і та маса тисячі нас приємно здивували», - оцінює директор ТОВ «Славутич».

З посівом озимого ячменю цього року не спішили, – 28-29 жовтня - для того, щоб уникнути досвіду попереднього сезону, коли культура пішла в зиму добре розкущена, а навесні потрапила під заморозки на голий ґрунт.

Навесні фунгіцидний захист ячменю створює Авіатор® Xpro (д.р.протіоконазол, 150 г/л, біксафен, 75 г/л), який пробували вносити однократно в нормі 0,8 л/га та двічі, в кінці кущення та по прапорцевому листу, в нормі по 0,45 л/га. «Нам дуже сподобався другий варіант, - відзначає  Дмитро Сипало. - Коли ми поділили Авіатор® Xpro і внесли його разом із Коннект®, отримали дуже гарні результати – понад 5 т/га».

Інсектицид Коннект® (д.р.імідаклоприд, 100 г/л, бета-цифлутрин, 12,5 г/л) в нормі 0,4-0,5 л/га тут використовують для захисту і ячменю, і пшениці.  «2 роки поспіль на кінець кущення - початок виходу в трубку проблемою є ячмінний мінер, - каже пан Дмитро. – Це питання вирішують фосфор-органічні інсектициди, але їх в баковій суміші застосовувати не можна. А Коннект® – контактно-системний продукт, що проникає в клітини рослини та тримає захист 2-3 тижні».

ріпак

Озимий ріпак, як і пшениця, є для ТОВ «Славутич» стратегічною культурою – цього сезону площі під неї зросли майже на половину, до 1100 га, порівняно з попередним сезоном. Цього разу господарство вперше пробує вирощувати ріпак на зрошенні: очікується, що це принесе додаткові 1,6-2,1 т/га.

«Ми вибирали ранньостиглі екстенсивні гібриди, тому що на півдні Дніпропетровщини дуже важко отримати гарні врожаї будь-якої культури, тим паче озимого ріпаку, але на зрошення ми вибрали інтенсивний ДК Експеншн, - зазначає Дмитро Сипало. - Його в Томаківському районі, мабуть, ще не вирощував ніхто. Але є рекомендації колег із Півдня України, які пробували його вирощувати на зрошенні. Він має відмінну властивість до зимостійкості та гарний потенціал до гілкування, що дуже важливо в цьому регіоні».

Як ів попередньому році, в «Славутичі» почали рістрегуляцію ріпаку з фази 2 листочки: це дає час, щоб встигнути обробити посіви.

«Ми порівнювали дуже багато ріст-регуляторів із аналогічними д.р. – найвища ефективність була 60%, - наголошує Дмитро Сипало. – Восени застосували Фолікур® (д.р. тебуконазол, 250 г/л) в нормі 150 г/листок – його дієвість не менше 85%: із 10 рослин, які ми вибірково вирізали на полі, у 8-9 точка росту була повністю прибита до землі».

Перше весняне тепло провокує вихід із лісосмуг прихованохоботника. Тут це починається наприкінці лютого, в березні ця комаха вже заповнює поля. В цей час у «Славутичі» застосовують Коннект® у нормі 0,4-0,5 л/га. Наступну обробку роблять у фазі 3-4 листки проти лускокрилих – вносять Белт® (д.р. Флубендіамід, 480 г/л) у нормі 0,15 л/га в баковій суміші з Фолікур® і мікроелементами.

«Під час цвітіння ми вносимо Біскайя® (д.р. тіаклоприд, 240 г/л) 0,3-0,4 л/га та Пропульс® (д.р. флуопірам, 125 г/л та + протіоконазол, 125 г/л) 0,8-0,9 л/га в баковій суміші, - зазначає директор ТОВ «Славутич». – Найкращого результату ми досягли, працюючи ними з середини до кінця цвітіння. Біскайя® захищає від всіх шкідників, а Пропульс®, захистивши від альтернаріозу та склеротиніозу, дав додаткові дві тижні вегетації. Ті колеги, які або працювали раніше, або не звернули уваги на цей момент, звісно, дуже здивувались, хто збирав 25 ц/га, а ми заїжджали – 32-40 ц/га. Біскайя®+ та Пропульс® абсолютно безпечні для бджіл. У нас в господарстві є пасіка 100 бджолосімей, є багато знайомих пасічників, які приїжджають щороку, – в 2020 на наших полях стояло понад 600 бджолосімей. Нарікань від пасічників не було, при тому що ми починали працювати увечері за температури 26-27˚С».

Неголовна кукурудза

Кукурудза в «Славутичі» грає «в масовці» й вирощується виключно на зрошенні. У 2020 році при оранці, внесенні пташиного посліду та якісних мінеральних добрив господарство зібрало 9,5 т/га. Цього року тут планують віддати перевагу гібриду ДКС 4351.

«Він себе показав найкраще за різних технологій обробітку та вирощування, - пояснює Дмитро Сипало. - ДКС 4351 за гарних умов виростає до 4 м і завжди формує один великий качан із високою масою тисяч зернин, що для нас є дуже важливим. Крім того, він має ФАО 350, тож ми збирали його в жовтні з вологістю до 15,5%».

Те, що забезпечить успіх

«Перше й основне наше завдання - зберегти земельний банк до останнього гектара, за можливості наростити його і все господарство вивести на рівень  сильного та сучасного, - резюмує Дмитро Сипало. – Важливо отримувати якісний продукт в полях і продавати його за тими цінами, які допоможуть розвиватись далі. Це передбачає оснащення техніки системами паралельного водіння, що зменшать залежність від людського чинника; розвиток потужностей для доробки, сушіння та зберігання врожаю. І, звісно, зрошення – основний напрям нашої інвестиційної діяльності, який дасть гарний поштовх для розвитку господарства. Це забезпечить нам успіх».

Copyright © Bayer AG