15 березня, 2021

ТОВ «Кривийрігхарчоторг» - 80% ЗЗР, що ми використовуємо, - продукція Bayer Crop Science

На поле з рослинами озимої пшениці падає мокрий сніг – тут це перші продуктивні опади у травні сезону 2020 року. Тим не менш, невеликі дощики зробили свою справу: поля вкриті дружніми сходами, хоч у вересні насіння поклали в суху землю на 70% площ. Володимир Ольховатський викопує кілька рослин – пшениця має 3 продуктивні пагони, але слабко розвинуту кореневу систему. Цей рік для керівника агрономічної служби ТОВ «Кривийрігхарчоторг» ( м. Кривий ріг, Дніпропетровська обл.), як і для тисяч його колег по всій Україні, був далеко непростим.

 

Дивіться відео огляд про ТОВ "Кривийрігхарчоторг" за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=9efkvbMJenc

Пристосовуючись до погодних змін

«Це робота агронома така – кожен рік перед нами якісь нові виклики, на які ми намагаємося оперативно реагувати: то брак вологи, то заморозки, то приморозки… - каже Володимир Ольховатський. – Клімат змінюється. Якщо раніше ми використовували традиційну технологію обробітку ґрунту і досягали результату, то зараз ми бачимо: якщо працюватимемо по-старому – не вийде нічого. Тому ми загалом змінюємо підходи до вирощування сільськогосподарських культур».

В першу чергу це стосується обробітку ґрунту. Так, наприклад, для того, щоб зберегти вологу та мати змогу якомога раніше почати висів ярих культур, всі грунтообробні операції зміщуються на осінь. Навесні проводиться одна легка культивація чи боронування. Поля господарства стоять на схильних до ущільнення суглинкових чорноземах, тому глибоке рихлення тут – звична справа. Та, якщо раніше, воно використовувалось переважно для зривання плужної підошви, то в останні роки потроху витісняє оранку. А після пшениці, наприклад, глибокий обробіток узагалі не робиться – лише дискування на 6-8 см.

Іншим інструментом, який може допомогти господарству пристосуватись до нових умов виробництва, тут вважають точне землеробство.

 «Потрібно завжди бути в курсі справ, які відбуваються на аграрному ринку, - підкреслює Володимир Ольховатський. – Ми намагаємось слідкувати за всіма нововведеннями і по можливості впроваджуємо їх у себе, зокрема мова йде про рішення для точного землеробства. Можливо, не все воно зразу виходить, тому що для цього потрібен ресурс, але поступово ми до цього йдемо. Обладнуємо техніку GPS – навігаторами, купили сівалку точного висіву для просапних культур із посекційним відключенням, також у планах – використання програми Climate FieldView™ для моніторингу посівів».

 «Кривийрігхарчоторг» - це близько 4 тис. га полів. Діяльність підприємства зосереджена на рослинництві, традиційно тут вирощують: соняшник, а також озимі ріпак, ячмінь та пшеницю.

Соняшник

 «Соняшник, подсолнух і сємочка» - роки 4 тому так жартома описували сівозміну в Степовій Україні. Зараз погодні зміни внесли свої корективи, але для низки тутешніх господарств соняшник лишається однією з бюджетоутворюючих культур. «Кривийрігхарчоторг» - серед них. Цьогоріч соняшником засіяли близько 1,6 тис. га, а наступного сезону планують їх збільшити до 2 тис. га.

« У сезоні 2020, коли настав період посіву соняшнику, ситуація з вологою була критична - діяти потрібно було швидко, тож якщо б ми працювали, як раніше, - у нас нічого б не вийшло», - каже Володимир Ольховатський.

Підприємство вирощує класичні гібриди, стійки до імідазолінонів, а також високоолеїнові –  30-50% усіх посівів. Незалежно від гібриду технологія господарства передбачає обовязкову фунгіцидну обробку з додаванням бору.

«Ми експериментували: вирощували соняшник без фунгіцидів і мікроелементів, але зрозуміли, що добитись належного рівня врожайності без цих препаратів ми не можемо, - розповідає керівник агрономічної служби ТОВ «Кривийрігхарчоторг». - На таких полях ми спостерігаємо прояви фомозу, фомопсису, септоріозу, альтернаріозу, іржі… Ми зупинились на двох фунгіцидах  - це препарати Коронет® (д.р. трифлоксістробін 100 г/л, тебуконазол 200 г/л) в нормі 0,6-0,8 л/га і Фокс® (д.р. трифлоксістробін,150 г/л + протіоконазол, 175 г) в такій самій нормі. В цьому році ми застосували його на досить таки великих площах і були задоволені як він працював».

Озимий ріпак

Зростання посівних площ під соняшником обумовлене тим, що цьогоріч озимого ріпаку не буде.

«2019-го в нас було посіяно 880 га ріпаку, приблизно таку саму площу ми планували на цей рік, але через складні погодні умови ми просто не змогли посіяти, - пояснює Володимир Ольховатський. – Вцілому ж, ми сіяли ріпак щороку впродовж останніх 4-5 сезонів – розробили ефективну технологію і нам вдавалось досягати непоганих результатів - 3 т/га на круг».

В перші роки господарство експериментувало з різними препаратами, шукаючи ефективний ріст-регулятор. Таким став Фолікур® (д.р. тебуконазол, 250 г/л), який у фазу 3 листки тут вносять в нормі 0,5 л/га, а в фазі 5 і більше листків - з розрахунку 150 г/листок.

«Фолікур® відмінно себе показує, - оцінює пан Володимир. - Там, де ним проводили обробку, ми бачили кращу дію, ніж на інших препаратах».

Весняний захист ріпаку в «Кривийрігхарчоторг» був повністю побудований на препаратах Bayer Crop Science.

«Перший раз ми обробляли  інсектицидом Децис® 100 (д.р. дельтаметрин, 100 г/л) в нормі 150-180 г/га – здавалось би: звичайний піретроїд, є на порядок дешевші продукти, але ми  бачимо, що дія у Децис® 100 краща і триваліша, ніж у інших аналогічних та генеричних препаратів – зазначає Володимир Ольховатський. – Якщо навесні було багато відмерлого листя – також вносили фунгіцид Дерозал® (д.р. карбендазим, 500 г/л,) в нормі 0,5 л/га - працює відмінно: проблем не було ніяких».

На початку бутонізації, щоб «пригальмувати» центральний пагін і спровокувати розвиток бічних пагонів, обробляли фунгіцидом Тілмор® (д.р. протіоконазол, 80 г/л + тебуконазол, 160 г/л) в нормі 1л/га. В цей же час  на всіх полях у регіоні спостерігається масова поява прихованохоботників, яких ми контролювали контактно-системним інсектицидом Коннект® (д.р.імідаклоприд, 100 г/л, бета-цифлутрин, 12,5 г/л) у нормі 0,5 л/га.  

«Під час цвітіння ми двічі обробляли інсектицидом Біскайя® (д.р. тіаклоприд — 240 г/л): у нормі 400г/га в першу та 300 г/га – в другу обробку, - каже Володимир Ольховатський. - Я думаю: це, мабуть, єдиний препарат на ринку   України, якій контролює всіх шкідників, які з'являються в цей період: оленка волохата, прихованохобтник насіннєвий, квіткоїд, і при цьому є безпечним для бджіл. Коли з'являються стручки, ми працюємо фунгіцидом Пропульс® (д.р. флуопірам, 125 г/л та + протіоконазол, 125 г/л) в нормі 0,9 л/га: цим ми захищаємо рослини від альтернаріозу, склеротиніозу відповідно, вони довше лишаються зеленими, період наливу стручка подовжується і ми маємо вищу масу тисячі насінин».

Колосові

«Кривийрігхарчоторг» на цей сезон виділило близько 1600 га на озиму пшеницю і 72 га для озимого ячменю. Насіння протруюють самі. Вже кілька років перший рівень захисту колосових створює Ламардор® Про (протіоконазол, 100 г/л + тебуконазол, 60 г/л + флуопірам, 20 г/л), в нормі 1.5л/т. 

Технологія господарства передбачає 2 превентивні обробки сумішшю  фунгіцид + інсектицид.

«Якщо ми розуміємо, що весна буде рання, у фазі кінець кущення – вихід у трубку використовуємо Солігор® (д.р. протіоконазол, 53 г/л + тебуконазол, 148 г/л + спіроксамін, 224 г/л) в нормі 0,8-0,9 л/га, а другий  фунгіцид Медісон® (д.р. протіоконазол 175 г/л, трифлоксістробін 88 г/л) в нормі 0,8 л/га ми застосовуємо по прапорцевому листку, - каже керівник агрономічної служби ТОВ «Кривийрігхарчоторг». – Якщо ми розуміємо, що весна буде пізня,  - робимо навпаки. Так ми контролюємо основні хвороби: септоріоз, піренофороз і фузаріоз колосу».

На ячмені контроль хвороб забезпечує Авіатор® Xpro (д.р.протіоконазол 150 г/л, біксафен 75 г/л), його вносять двічі: в нормі 0,6 л/га та 0,4 л/га. Інсектицидний захист пшениці та ячменю забезпечує Коннект® в нормі 0,4-0,5 л/га. який, зокрема допомагає боротись із ячмінним мінером.

«Минулого року озимий ячмінь дав урожайність до 5 т/га, в той час, коли сусіди зібрали на порядок менший врожай, то я думаю, що це тільки завдяки технології, яку ми застосовуємо. Така сама ситуація і по озимій пшениці — середня врожайність 5 т/га на круг», - наголошує пан Володимир.

Замість висновку

«Специфіка сільськогосподарської праці – результат роботи, яку ти робиш зараз, ти можеш побачити через рік, через півроку, і, якщо ти сьогодні щось зробив не так, то потім виправити це неможливо, - резюмує Володимир Ольховатський. – Тому якщо ми купуємо насіння чи засоби захисту, то робимо це у найкращих виробників, засоби захисту, які ми купуємо, - теж від найкращих виробників. На сьогодні з усіх ЗЗР, які ми використовуємо, 70 а то і 80% - це продукція Bayer Crop Science.

Copyright © Bayer AG