8 листопада, 2021

СТОВ «АФ Маяк»: «Ми у продуктах, які пропонує ринок»

- Наше господарство зацікавлене в найкращих продуктах, що пропонує ринок, щоб завжди бути на крок попереду. - Головний агроном господарства Максим Нечипоренко

 

 

Дивіться відео огляд про CТОВ "АФ МАЯК" за посиланням https://youtu.be/m20ZzfZy_5A

Перше жовтня, на демоділянках СТОВ «АФ Маяк», що на Черкащині, людно як ніколи – тут збирають кукурудзу та соняшник. Робота затяглася допізна, адже висіяно аж 110 гібридів різної селекції. Але гості господарства - представники насіннєвих компаній, чиї гібриди проходили випробування, не роз’їжджаються, пильно стежать за збиранням кожної окремої ділянки. Вагу  чергового гібриду фіксують на електронних вагах, що встановлені прямо в полі.  І, звісно, емоційно коментують кожен показник. Нарешті останній гібрид соняшнику - Бельведер бренду DEKALB® зібрано! За попередніми підрахунками, він і виявився «переможцем змагання» - вродив 4,52 т/га. Звісно, ці результати дещо відкоригуються після визначення залікової ваги, але з тим, що Бельведер – основний претендент на місце в товарних посівах, головний агроном господарства Максим Нечипоренко вже визначився.

- Наше господарство зацікавлене в найкращих продуктах, що пропонує ринок, щоб завжди бути на крок попереду, але перед тим, як увести гібриди в сівозміну чи ЗЗР в систему захисту, ми тестуємо їх на демоділянках. Цього року висіяли 75 гібридів кукурудзи та 35 гібридів соняшнику різної селекції, серед яких гібрид Бельведер бренду DEKALB®. Висівали демоділянки 19 – 20 травня, сходи отримали рівномірні, соняшник розвивався добре, оскільки й температурний режим був сприятливим, і вологи вдосталь. Витримав навіть неабиякі випробування: коли проводили гербіцидний захист ділянки кукурудзи, розташованої поруч з соняшником, гербіцидом частково накрило й Бельведер. Спершу був дещо пригнічений - думали, взагалі не відійде, але згодом він вирівнявся і активно продовжував вегетувати. На кінець вегетації гібрид був у доброму стані, кошик виповнений. Зважаючи на отримані результати, наступного року плануємо Бельведер посіяти в товарному посіві. 

Не менш обнадійливі перспективи й у гібридів кукурудзи бренду DEKALB® - ДКС 4943 (ФАО 390), ДКС 5075 (ФАО 410), ДКС 5007 (ФАО 440), які з поміж інших на демоділянках показали найвищу врожайність (вище 10 т/га в перерахунку на базову вологість), а також швидку вологовіддачу, - їхнє місце в сівозміні вже визначено.

- Гібриди бренду DEKALB® - це кукурудза номер 1 в Україні, на мою думку, їй немає рівних як по врожайності, так і по вологовіддачі, - говорить головний агроном. – Тож вони завжди присутні в нашій сівозміні. У структурі посівних площ господарства кукурудза займає вагоме місце – 2700 га на зерно, 500 га на силос. Кукурудзу вирощуємо як на богарі, так і на зрошенні. Технологію застосовуємо однакову: проводимо глибоке рихлення на 40-45 см, під основний обробіток даємо діамофоску або НПК 16:16:16 по 150 -200 кг/га, навесні вносимо безводний аміак по 100 кг/га, закриваємо вологу важкими боронами, проводимо культивацію і сіємо. Але різниця в урожайності може сягати до 40%. У виборі гібридів кукурудзи для вирощування на зрошенні та богарі в нашому регіоні найважливішими характеристиками є врожайність та вологовіддача. Якщо вирощуємо на поливі, обираємо гібриди з більшим ФАО – вони більш врожайні, на богарі, зокрема на болотистій місцевості чи осушених землях сіємо гібриди з меншим ФАО - там вони швидше достигають, краще віддають вологу.

Не чекаючи милостині

СТОВ «АФ Маяк» - господарство, відоме далеко за межами області, одне з найкращих в країні, як тож кажуть, з історією, яка тягнеться ще з радянських колгоспних часів. Його керівник Герой України Микола Васильченко не тільки зумів зберегти своє дітище в період розпаду СРСР, але й модернізувати його, розширити та урізноманітнити виробництво, розвинути місцеву інфраструктуру. Перефразовуючи слова Івана Мічуріна, у «Маяку» не чекають милостині від природи – тут на молочній фермі встановили доїльну залу "БОУ-МАТІК" американського виробництва, щоб підвищити надої, реконструювали свинокомплекс, щоб нарощувати поголів'я свиней та одержувати високі середньодобові прирости, а на половині оброблюваних площ (4 тис. га) встановили систему зрошення, щоб гарантовано отримувати високі врожаї.

За словами Максима Нечипоренка, цього року в СТОВ «АФ Маяк» усі культури вродили добре: кукурудза на зерно в середньому близько 10 т/га, кукурудза на силос - по 37 т/га, соняшник – 3,6 т/га, пшениця озима – 6,7 т/га, ячмінь ярий – 4,4 т/га, жито на зелений корм – 16 т/га. Звісно, погода чимало посприяла, щоб культури змогли розкрити свій потенціал урожайності, але дотримання технології має не менше значення.

- Якщо вчасно не проводити технологічні операцій, не вносити достатню кількість мінеральних та органічних добрив, не проводити хімічний захист, то навіть на наших чорноземах результату не отримаємо, - переконаний головний агроном. – Тому ми практикуємо інтенсивну технологію вирощування, не економимо на добривах, на системі захисту, бо хочемо отримати добрі врожаї. Наприклад, складаючи систему захисту, обираємо переважно оригінальні препарати. 25 % препаратів захисту це продукти  компанії Байєр. Зазвичай це препарати з кількома діючими речовинами, які по-різному діють на цільовий об’єкт, що робить їх більш ефективними та економічно вигідними.

Захист зернових

Оскільки СТОВ «АФ Маяк» має розвинене тваринництво, то до захисту зернових, які є сировиною для виготовлення комбікормів, тут – особлива увага. Адже зерно, уражене грибками, які продукують мікотоксини, – одна з найбільших небезпек для здоров’я тварин. Тож, наприклад, фунгіцидний та інсектицидний захист пшениці тут проводять тричі – у фазу виходу в трубку, по прапорцевому листку та по цвітінню колоса.

- Не один рік на зерновій групі використовуємо продукти від компанії Байєр, - розповідає Максим Нечипоренко. - Вони себе показують дуже достойно, цілком нас задовольняють. Вони, хоч і дорожчі за генеричні, але більш ефективні, м’яко діють на культуру, краще розподіляються по листовій поверхні. Коли стоїть вибір: оригінальний чи генеричний продукт, ми віддаємо перевагу оригінальним. Наприклад, фунгіцид Фалькон® (тебуконазол, 167 г/л + триадименол, 43 г/л + спіроксамін, 250 г/л), хоч і давно на ринку, але він дійсно надійний, ми йому давно довіряємо. Це дуже важливо, адже чисті від хвороб листки  відповідають за налив зерна - якщо листки будуть хворими то рослина почне передчасно засихати і колос повністю не наповниться.

Щоб прибрати основних шкідників на пшениці, у бакову суміш із Фалькон® у фазу кінець кущення і початок виходу в трубку, ми додаємо контактно-системний інсектицид Коннект®. Його переваги – пролонгована дія завдяки двом діючим речовинам (імідаклоприд, 100 г/л та бета-цифлутрин, 12,5 г/л). Одна одразу знищує шкідника, друга, потрапивши всередину рослини - через певний час, коли сисний шкідник захоче похарчуватися її соком. За словами головного агронома, Коннект® чудово справляється із своїм завданням.

Від бур’янів посіви пшениці також захищають гербіцидом від компанії Байєр. Посходовий гербіцид Гроділ® Максі (йодосульфурон, 25 г/л + амідосульфурон, 100 г/л + мефенпір-діетил (антидот), 250 г/л) вносять один раз навесні, після відновлення вегетації при встановленні стійких позитивних температур.  Головний агроном зазначає, що цієї весни були важкуваті умови для внесення гербіциду, більше вологи, але Гроділ® Максі із завданням упорався: внесений у нормі 100-110 г/га, повністю знищив падалицю традиційного соняшника, підмаренник та інші широколисті, так що повторно проводити обприскування не довелося.

- Цього року я планую Гроділ® Максі на пшениці внести восени, оскільки він має ще й ґрунтову дію, тож буде стримувати наступну хвилю бур’янів - тоді навесні на один обробіток можна зробити менше, - ділиться планами Максим Нечипоренко. – Це для нас дуже важливо, бо навесні багато роботи - треба вносити рістрегулятор, фунгіцид, інсектицид. Тож перенісши один обробіток на осінь, ми вивільнимо оприскувач для інших робіт. А бур’яни Гроділ® Максі буде тримати до весни – я впевнений у цьому.

Захист кукурудзи

Донедавна для захисту кукурудзи від бур’янів у господарстві використовували препарати на основі нікосульфурону та мезотріону, але оскільки вони можуть мати післядію на наступні в сівозміні культуру - сою, соняшник, то цього року було прийнято рішення замінити їх на гербіцид Лаудіс® (темботріон 200 г/кг + ізоксадіфен (антидот) 100 г/кг), який такої післядії не має.

- Післясходовий гербіцид Лаудіс® ми внесли на площі 300 га, щоб підчистити деякі поля,- розповідає Максим Нечипоренко. - Власне це директор переконав мене його випробувати, бо ґрунтовий гербіцид Харнес® цього року, навіть незважаючи на дощову весну, показав себе чудово, промивання не було. На деяких площах взагалі посходовий гербіцид можна було не вносити, але деякі поля треба було підчистити - і Лаудіс® спрацював відмінно, справився навіть із ваточником сирійським та канатником Теофраста, який доволі сильно засмічує наші поля. Тож наступного року також його братимемо, бо після нього можна вирощувати різні культури і не переживати за післядію.

Наступного року у СТОВ «АФ Маяк» на кукурудзі планують випробувати ще одну новинку Байєр – гербіцид Мерлін® Флекс Дуо (ізоксафлютол, тербутилазин, ципросульфамід (антидот). Головного агронома він зацікавив тим, що має ґрунтову та контактну дію і ефективний проти всіх видів падалиці соняшника в посівах кукурудзи. Саме цю здатність планує перевірити Максим Нечипоренко дослідним шляхом.

Захист соняшнику

Такий же принцип дії – ґрунтовий та посходовий і в гербіциду Челендж® (аклоніфен 600 г/л), тож саме його обрали в господарстві для захисту  соняшнику від бур’янів. Вносять препарат один раз у фазу 1 – 2 пари листків культури нормою 1,7 – 1,9 л/га.

- Челендж® я неодноразово використовував навіть за схемою, де соняшник вирощували буз ґрунтового гербіциду – він справляється із бур’янами, поле чисте, продукт – супер, - говорить Максим Нечипоренко. - Він завжди виправдовував наші сподівання: навіть коли спершу здається, що може пропустити деякі складні бур’яни - він все одно їх забирає. На фазу бур’янів навіть не звертаємо увагу – знищує й дещо перерослі бур’яни. Але обов’язково в бакову суміш додаємо прилипач Меро® EC810 по 0,4 л/га.

Подальші плани

Сезон -2021 майже закінчився, але в господарстві вже планують наступні роботи. Так, цього року тут уперше посіяли озимий ріпак, серед обраних гібридів був і ДК Сенсей бренду DEKALB®. Тож наступного року шліфуватимуть технологію вирощування. Надалі ж площі під ріпаком будуть розширюватись до 300 га, вирощуватимуть на поливі – щоб гарантовано отримувати сходи.

У планах також посилити захист пшениці фунгіцидом Аскра® Xpro (біксафен, 65 г/л + флуопірам, 65 г/л + протіоконазол, 130 г/л) – цього року він був найкращим з поміж інших досліджуваних на демоділянках фунгіцидів. Наступного сезону Аскра® Xpro вноситимуть на половині засіяних площ.

Натомість соняшник відтепер захищатимуть фунгіцидами Фокс® (трифлоксістробін, 150 г/л + протіоконазол, 175 г/л) та Пропульс® (флуопірам, 125 г/л та + протіоконазол, 125 г/л) – саме вони виграли «фунгіцидне змагання» на демоділянці, тож тепер їхня робота - в товарних посівах.  

 

Copyright © Bayer AG