17 грудня, 2021

Яблуневі обрії. Байєр надає нові рішення та можливості в садівництві

Керівник ТОВ «Обрій» Андрій Багрій — знакова постать для українського садівництва. Він не просто збирає добрі врожаї, а плекає сад, знає і розуміє його, як ніхто інший. І співпраця з Байєр є не просто давньою традицію, а запорукою успіху. Інноваційні продукти компанії дозволяють усувати найгостріші питання, які постають перед садівником, і впроваджувати ще ефективніші системи захисту.

 

Дивіться відео огляд про ТОВ "ОБРІЙ" за посиланням https://youtu.be/75uc8zkIxNw

Цех просто неба. Наше господарство «Обрій» працює на Вінниччині, в селі Строїнці Тиврівського району. Маємо 100 гектарів яблуневого саду і 10 гектарів різних кісточкових — сливу і черешню, а також ягідні культури — малину й лохину. Підприємство завжди шукало якісь нові підходи до садівництва, ми прагнемо завжди мати добрий і великий урожай яблук, бо це наша основна галузь. Ну, садівництво, як і будь-яке сільське господарство, будь[1]яка галузь сільського господарства, це цех просто неба. Тому ми дуже сильно залежимо від зовнішніх чинників.

Яблуко має бути ринку до смаку. Але останні роки велику роль у наших досягненнях відіграє ситуація з реалізацією яблук. Яблуко повинно мати попит на внутрішньому ринку. А це не будь[1]який сорт, не будь-яке яблуко до смаку вибагливим споживачам. Саме ті сади, що відповідають сучасним вимогам, лишаться і матимуть право на життя завтра.

Добра традиція співпраці. А співпраця нашого підприємства з Байєр практично була завжди. Тобто відколи ми вирощуємо сільськогосподарську продукцію, відколи вирощуємо сади, від[1]тоді ми й користуємося препаратами, які виробляє ця компанія. Тому що саме Байєр надає той основний перелік діючих речовин і засобів захисту, які просто необхідні в садівництві. Це дуже серйозний і авторитетний бренд із дуже цікавими препарати, деякі з них просто унікальні. Їх не можна замінити на інші препарати по технології. Ми обов’язково їх застосовуємо, співпрацюємо з Байєр, тому що це вже традиція. Це було завжди, ну, і не сумніваюся, що це буде і в майбутньому.

Бекано® — рішення на довгий період. Цього року ми обробляли Бекано® — як і на демоділянці, так і в більших масштабах. Це комфортний гербіцид, тому що знімає проблему боротьби з бур’янами, знімає проблему догляду в саду за пристовбурною смугою на дуже довгий період — ледь чи не на весь сезон. Бувають моменти, коли немає змоги вносити навіть ті самі гербіциди. Тому такий продукт із такими характеристиками, з такою дією в цій ситуації дуже добрий. Він надійний, ще зарання його внесли — і почуваєшся спокійно.

Листковий покрив не завада. От якраз весною цього року, коли ми вносили цей препарат, листковий покрив старого листя був досить потужний. І виникали сумніви, тому що контакт із ґрунтом був замалим. На мій подив, це не стало проблемою. І там, де був густий листковий покрив, і де його не було, Бекано® спрацював практично однаково. Що додало в моїх очах авторитету цій діючій речовині й цьому препарату. До речі, одна з переваг, як для мене, це невисока норма внесення, бо це означає, що трошки зменшується проблема логістики. Достатньо на весну пару ящиків — і буде забезпечена потреба. Тому Бекано® — комфортний препарат.

Подвійний удар по кров’яній попелиці. Останнім часом проблема кров’яної попелиці пішла по висхідній. Ми ще в попередні роки сад захищали: були й фунгіциди, і різного роду інсектициди. Але цього виявилося недостатньо, тобто кров’яна попелиця почувалася дуже прекрасно і тільки розмножувалася. Тому, до речі, консультуючись з фахівцями Байєр Сергієм Кривенко та Ігорем Тарушкіним, ми склали систему захисту, у яку додали такі класні препарати, як Мовенто® та Сіванто® Прайм.

Вирішують Мовенто® та Сіванто® Прайм. Звичайно, ці препарати не просто купив і, коли щось там запідозрив, то покропив цю попелицю — і проблему зняв. Тут трошки інакше. Попелиця — це такий мудрий і складний шкідник, що треба уважно спостерігати, планувати, знати механізм дії цих інсектицидів. І якщо ці препарати правильно взяти й правильно застосувати, то вони реально усувають проблему. Не на всіх насадженнях я застосовував дані препарати, то ж можу спостерігати різницю. І бачу, що це не та проблема, про яку говорять: сади вже треба корчувати, адже ніщо не діє на кров’яну попелицю. Ні, це шкідник, з яким можна боротися, якого можна уникнути, правильно обробляючи саме цими двома продуктами: Мовенто® та Сіванто® Прайм.

Ефективна комбінація захисту. Мовенто® спрацює, коли є активний сокорух у яблуні, але йому ще потрібен час. Коли ми його сьогодні вносимо, то ефективна робота буде через тиждень, бо діюча речовина має проникнути у яблуню, потрапити в сік, дійти до тих пагонів, де появилася попелиця. Цього року була холодна весна, тому внесли Мовенто® на початок червня. І він спрацював саме тоді, коли потрібно. А Сіванто® Прайм мені подобається тим, що він швидкодійний. Якщо треба погасити пожежу, якщо треба швидко спрацювати, то він вас виручить. Тому ми його застосовуємо тоді, коли обробляти Мовенто® недоцільно, ще такого активного сокоруху нема. І якщо потім серед літа бачимо, що треба підчистити, додатково проконтролювати цього шкідника — і не тільки цього, то тоді слід застосовувати Сіванто® Прайм.

Сад лишається живим. А ще я хочу сказати, що дуже велику роль має для садівництва те, що це препарати, які не шкодять корисним ентомофагам. Ми розуміємо, що можна в саду багато наробити бід, якщо застосовувати жорсткі інсектициди, які вбивають все. Їх вистачає, до речі, і деякі з них теж можуть бути ефективними проти кров’яної попелиці, якщо правильно їх застосувати — з великими дозами, з прилипачами тощо. Але це, за великим рахунком, неправильно. Треба розуміти, що ми таким чином усе живе в саду вбиваємо, що неминуче призводить, до масової появи тих самих кліщів, бо ми знищуємо їх природних ворогів. Взагалі ми завдаємо нищівного удару по всіх тих жучках, усіх тих наших союзниках, які є в саду і допомагають нам контролювати шкідників. Бо в цьому плані Мовенто® та Сіванто® Прайм коректні, що дуже важливо, і таким чином сад лишається живим.

Фунгіциди широкої дії. Наша основна хвороба в саду — це парша. Але не тільки. Є борошниста роса і ще низка хвороб, зокрема, до речі, і хвороби зберігання. Ми цього року застосовували Луна® Сенсейшн і як препарат для останньої обробки саду з перспективою на зберігання яблука. А Луна® Експіріенс крім садівництва ми активно застосовуємо на ягідниках. На малині через вологу погоду могла з’явитися пурпурова плямистість, або дідімелла. Чекаємо на реєстрацію родини Лун на малині — міжнародний досвід свідчить про високу активність, зокрема, проти дідімелли.

Система захисту на весь сезон. Треба розуміти так, що боротьба з головним нашим ворогом серед хвороб — паршею — це справа не одного препарату. Це захист на весь сезон, починаючи з розпускання бруньок і закінчуючи обробкою перед збиранням. І вибудовувати цю систему слід з огляду на ті самі погодні умови. Скажімо, в системі нашого захисту є Антракол®. Тим більше, що він ефективний не лише в боротьбі з паршею, а, наприклад, з плямистостями. Такий цікавий і простий препарат, як Дерозал® на початку вегетації теж дуже корисно застосовувати у садівництві. Взагалі, коли треба спрацювати за досить низьких температур до цвітіння, то дуже серйозну допомогу нам надає Скала®. Це класика, тому що ми не обходимося без нього, бо коли холодно, більшість системних фунгіцидів ще не працюють. Або згадаємо Флінт® Стар — це прекрасний препарат для боротьби з паршею, і не тільки з нею. Ми ним активно обробляємо. Це один із небагатьох продуктів, з яким ми не боїмося виникнення резистентності.

Луна® Кер — великі сподівання. З нових продуктів дуже класним має бути Луна® Кер. Згідно з презентацією препарату, він дозволить у боротьбі з тою самою паршею зменшити кількість обробок — замість дев’яти буде шість, замість дванадцяти  — вісім. Це з погляду захисту садів буде дуже важливо. Чому? По-перше, ми, буває, не встигаємо обробляти сад вчасно через ті самі дощі. І тоді ми дуже повинні сподіватися на контроль із боку того препарату, який встигли внести. Скільки він годин чи діб лікує інфекцію, яка вже є? І скільки діб наперед він захищає профілактично? І разом складається певний період, за який цей препарат гарантує захист. Байєр позиціонує Луна® Кер як препарат із тривалим строком захисту. Дуже сподіваємося, бо, справді, це досить серйозно змінить систему захисту. Нам важливо отримати якісне яблуко, але, наскільки це можливо, недорого.

Не просто партнер, а друг. Байєр для мене, для підприємства, я думаю, що для всіх садівників і людей, які працюють у  різних галузях сільського господарства, — це надійний партнер. Це виробник гарантовано якісних, комфортних препаратів, що дуже важливо в сучасній системі захисту будь-якої культури. Компанія Байєр для мене ще й дуже серйозний консультант, тому що ніщо не стоїть на місті. Змінюється клімат, появляються нові виклики, хвороби та шкідники. А фахівці Байєр розуміються на цьому, тому їхні консультаційні поради й підказки дуже важливі. Відтак Байєр — це не просто партнер, а друг садівника і сільського господарства.

Copyright © Bayer AG