27 березня, 2019

Збережений урожай, міф чи реальність?

Мета сучасного аграрного виробництва – зберегти та збільшити урожайність і прибутковість зернових культур. Проте на фоні глобальних світових ринків споживання кінцевої продукції. На фоні глобальних втрат продуктів переробки зернових культур, а це немала цифра – близько 286 млн тонн щороку, втрати урожаю зернових культур становлять близько 10%, і значною мірою вони є результатом впливу хвороб і шкідників. За оцінками світових експертів, 37% світової пшениці загрожує потенційний ризик масової появи хвороб, таких як жовта, стеблова або листова іржа. А окремі захворювання пшениці внаслідок постійної еволюції нових стійких типів патогенів і їх поширення становлять серйозну загрозу для усього світового виробництва.

Оскільки умови вирощування зернових культур на території нашої держави різняться залежно від погодно-кліматичних і ґрунтових умов, а також підходів до технології вирощування, не може бути одного чіткого шаблону і загальних рекомендацій. Тому сьогодні ми розглянемо основні складнощі, які виникали впродовж минулого, 2018 року на основі досвіду «АгроАрен» Байєр. У Західному регіоні навіть короткочасна наявність снігового покриву в останню декаду лютого – в березні сприяла осередковому ураженню посівів озимої пшениці сніговою пліснявою, а озимого ячменю – тифульозом. Відновлення весняної вегетації минулого року було досить пізнім і розпочалося у різних регіонах по-різному (кінець березня – квітень). В основному рослини відчували стрес внаслідок різкого наростання температури повітря та азотного голодування, через технічну неможливість провести вчасне підживлення у окремих регіонах, оскільки сніговий покрив розтанув дуже швидко і не всі аграрії встигли вчасно вийти у поле з азотними добривами. Різке відновлення вегетації озимих культур в середньому на 10–14 діб пізніше від середніх багаторічних строків не дало змоги слабким нерозкущеним посівам озимих розкущитися, результатом чого стала менша кількість продуктивних стебел.

Снігова пліснява озимої пшениці

Ураження тифульозом рослин озимого ячменю

Далі ситуація ще більш ускладнилась через швидке наростання температури повітря в квітні, що спричинило пересушування верхнього ґрунтового шару. На фоні різких перепадів денних і нічних температур, які призводили до появи крапельної вологи у вигляді роси, почався інтенсивний розвиток збудників захворювань, таких як септоріоз (Septoria tritici), сітчаста (Pyrenophora teres) та темно-бура (Drechslera sorokiniana) плямистість листя, облямівкова плямистість (ринхоспоріоз) (Rhynchosporium secalis), борошниста роса (Erysiphe graminis). Ураження збудниками зазначених хвороб зменшує асиміляційну поверхню листя, внаслідок цього втрачається продуктивність фотосинтезу та знижується частка нетто-асиміляції, що призводить до недобору урожаю. У окремих регіонах відсоток ураження збудником борошнистої роси був у межах 20–50% уражених рослин. Ступінь ураження переважно не перевищував 8–12% загальної листкової поверхні.

Розвиток сітчастої плямистості на рослинах ячменю

Ураження септоріозом рослин озимої пшениці

Своєчасна обробка посівів фунгіцидами Фалькон®, Солігор® у рекомендованих нормах зупинила подальший розвиток хвороб на молодому, активно вегетуючому листі. Важливо, що як Солігор®, так і Фалькон® можуть використовуватись при температурі вже від +5°С, що дає беззаперечну перевагу для контролю особливо ранніх збудників захворювань, або тих, яких ще не видно на поверхні листків неозброєним оком, хоча у тканинах вже відбувається прихований їх розвиток за умов цих температур, зокрема піренофороз (Drechsleratritici - repensis).

Контроль

Фалькон®, 0,8 л/га (ВВСН 21-23, осінь);
Солігор®, 1,0 л/га (ВВСН 29-30);
Медісон®, 0,9 л/га (ВВСН 39);
Тілмор®, 1,25 л/га (ВВСН 61)

Подальша фітопатологічна ситуація на посівах була, здавалось, не надто складною, проте підвищені температури повітря у третій декаді травня та першій декаді червня в поєднанні з ранковими росами призвели до спалаху в різних регіонах септоріозу (Septoria tritici), піренофорозу (Drechslera triticirepensis) та бурої іржі, борошнистої роси (Erysiphe graminis). Звісно, в умовах наших «АгроАрен» було використано традиційні фунгіциди Медісон®, Солігор®, Авіатор® Xpro – залежно від інтенсивності та запланованих варіантів захисту. Також виникало багато питань щодо обробок проти захворювань колосу, оскільки кліматичні умови на той час не сприяли їх розвитку. У наших варіантах захисту була запланована обробка фунгіцидом Тілмор®, яку так і було проведено у фазу середини цвітіння озимої пшениці. Звичайно, за цих умов не всі господарства приймали рішення та технічно могли виконати обробки фунгіцидами, оскільки ситуація була складною, проте більшість із тих, що змогли провести фунгіцидний захист, далі на практиці переконались, що це було вірним рішенням.

Систематичні опади різної інтенсивності, які спостерігалися впродовж 2–3 декад липня у різних регіонах України, призвели до затримки збирання зернових колосових культур. Висока вологість супроводжувалась високими температурами у межах 24–29°С, це все припало на фазу наливу – повної стиглості зерна. Саме ці умови стали оптимальними для розвитку оливкового пліснявіння колосу, яке викликається комплексною дією на рослини цілого ряду грибів-сапрофітів: Alternaria alternata (Fr.) Keissl., Cladosporium herbarum (Pers.) Link., Epicoccum purpurascens Ehrenb., Botrytis cinerea Pers, внаслідок чого утворюється оксамитовий наліт сіро-чорного кольору, який проявляється на стеблах, листках, колоскових лусках. Щільний наліт на уражених зернівках дуже нагадував теліоспори сажкових патогенів, тому цю хворобу в лабораторіях хлібоприймальних підприємств приймали за тверду або карликову сажки, і ця проблема набула великого поширення. В підсумку великі партії зерна було забраковано, виникали проблеми з їх продажем. Щоб уникнути таких ситуацій, слід дотримуватись основних порад: насамперед це дотримання сівозміни, заробка у ґрунт рослинних решток, які несуть ризики інфікування, використання неінфікованого насіннєвого матеріалу, протруєння (знезараження) насіннєвого матеріалу протруйниками насіння Ламардор® Про, Сценік®, обробка фунгіцидами вегетуючих рослин (схема), збирання в оптимальні строки, зберігання вологого зерна в належних умовах (сушіння, вентилювання).

Зерна з необробленої ділянки
175 зернин
Вага зернівок 6,13 г

Зерна з необробленої ділянки
193 зернин
Вага зернівок 8,77 г

Як же це працює на практиці запитаєте ви, звідки прибавка урожайності? Частка нетто-асиміляції (ЧНА), продуктивність листкової маси рослини за одиницю часу на одиниці площі, що може відтворити продуктивність частин рослини, дає цілком зрозуміле пояснення, що для зернових вона становить від 17 до 31 г/м2/год (Дітер Шпаар «Зернові культури»), тобто чим краще ми зберегли зеленою листкову масу, тим довше рослина буде отримувати суху речовину для формування урожаю. Приклад з минулого року – досвід з «АгроАрени Захід», коли було відібрано по 4 типових однакових колоски з контролю та обробленого варіанту, всі зернини вимолотили окремо по варіантах, а потім перелічили їх – різниця між контролем та варіантом становила +18 зернин до контролю. Потім всі зернини з варіантів було зважено: різниця становила +2,54 г на чотирьох колосках з обробленого варіанту. Названі цифри є прямим свідченням того, що рослина зберегла повноцінно виповнені зерна. Ось таким чином працює ЧНА у поєднанні з правильним підбором захисних заходів.

Звісно, ми завжди з радістю ділимось не тільки своїм досвідом, а й досвідом господарств, які вже давно використовують наші рекомендації у своїх технологіях. Одним із них у Дніпропетровській області є господарство «Фермер» (с. Жданівка Магдалинівського р-ну). Валентин Володимирович Дудко, директор господарства, вирощує сорти української селекції, найбільш улюблений з яких – сорт Каланча. Валентин Дудко вже 8 років використовує таку схему захисту: перша обробка Фалькон® – 0,6 л/га; друга обробка – Медісон® 0,9 л/га; третя – Солігор® 1,0 л/га. У 2017 році середня урожайність становила 6,5 т/га, у 2018 році – 5,3 т/га (середня урожайність в районі – 2,4–2,5 т/га). Використовується також Коннект® для захисту від шкідників.


ОБРОБКА ФУНГІЦИДАМИ ВЕГЕТУЮЧИХ РОСЛИН*

Обробка Т0. Восени Фалькон® 0,4 л/га (на ранніх загущених з осені посівах).

Обробка Т1. Навесні при відновленні весняної вегетації – кінець кущіння – Солігор® 0,7–0,9 л/га, або Фалькон® 0,6 л/га.

Обробка Т2. Навесні, поява прапор- цевого листка Медісон® 0,7–0,9 л/га.

Обробка Т3. Влітку, початок-сере- дина цвітіння Тілмор® 1,25–1,5 л/га.

Обробка Т4. Початок дозрівання Фолікур® 0,5 л/га (коли тканина рослини ще зелена).

*Слід пам’ятати, що при плануванні системи захисту фунгіцидами потрібно брати до уваги погодно-кліматичні умови, фони мінерального живлення, особливості сорту, тип ґрунту та спосіб його обробки, стан посіву (загущений/зріджений), попередника, адже від сукупності цих чинників прямо залежатиме кількість обробок, тривалість захисної дії та норми використання препаратів. Важливу роль відіграє також регіон (кліматична зона), в якому планується ця локація.

Нехай технології та рекомендації від компанії «Байєр» приносять вам прибутки! Гарних вам урожаїв!

Copyright © Bayer AG