19 березня, 2019

Челендж® – «гнучкий» та ефективний гербіцид для класичної технології захисту соняшнику

Мінливі погодні умови спричиняють труднощі у плануванні гербіцидного захисту
соняшнику, що вирощується за класичною технологією. Господарства мусять постійно
балансувати між ґрунтовою та страховою системами захисту цієї культури. Поява на
ринку нового гербіциду Челендж®, який можна застосовувати як у ґрунтовій, так і у
страховій схемах, дає змогу господарствам бути «гнучкими» в часі застосування без
втрати ефективності.

Внесення гербіциду Челендж® як у ґрунтовій, так і в страховій схемі захисту забезпечує відмінний контроль таких проблемних бур’янів, як лобода, гірчаки (середня чутливість гірчаку березковидного), щириця, мак, підмаренник, хрестоцвіті, включаючи падалицю ріпаку, стійку до ALS інгібіторів, та інші. Діючу речовину гербіциду аклоніфен рослини поглинають через колеоптиль і листя, але не через кореневу систему; вона стійка до промивання й не потребує заробки при ґрунтовому застосуванні. Тому використання Челендж® у нормі 3–5 л/га на середніх і легких ґрунтах у зонах із ризиком промивання гербіцидів є цілком безпечним. При внесенні гербіциду Челендж® немає також обмежень у сівозміні.

У регіонах із нестабільним зволоженням при застосуванні до сходів культури добре зарекомендував себе партнер Харнес®, який посилює Челендж® проти таких бур’янів, як росичка, паслін чорний, дурман, мишій, куряче просо та інші.

За відсутності достатньої кількості вологи у верхньому шарі ґрунту або за наявності рослинних решток чи грубогрудочкуватої структури вносять гербіцид Челендж® по вегетації в фазі соняшнику 2–4 справжніх листки з нормою 1–2 л/га. Мінімальна норма ефективна лише проти бур’янів у фазі сім’ядолей до одного справжнього листка. Для покращення ефективності внесення Челендж®, особливо за наявності бур’янів у фазі 4–5 листків, добавляємо прилипач Меро® в нормі 1,0 л/га.

СТРАТЕГІЯ ЗАСТОСУВАННЯ ЧЕЛЕНДЖ®

В Україні впродовж останніх трьох років чимало господарств уже оцінили високу ефективність гербіциду Челендж® із «гнучким» терміном застосування, переймаючи досвід на виробничих «АгроАренах Байєр».

Ефективність ґрунтового застосування гербіциду Челендж® у нормі 4 л/га (зліва) та контроль без обробки (справа). «АгроАрена Південь» компанії «Байєр», Миколаївська обл.

 

ДУМКА ВИРОБНИКІВ

Дмитро Книрш, агроном, ПОА «Україна», Київська обл., Переяслав- Хмельницький р-н.

Соняшник – невід’ємна складова сівозміни нашого підприємства. У 2018 році вирощували соняшник на площі 2800 га. Практикуємо ґрунтові схеми захисту. Останніми роками в нашій зоні спостерігається нерівномірне зволоження в період посіву та внесення ґрунтових гербіцидів на соняшнику. За таких умов можливе промивання ґрунтових гербіцидів, які можуть пригнітити культуру. Тому, як тільки з’явився на ринку України гербіцид Челендж®, який абсолютно не засвоюється кореневою системою, ми прийняли рішення придбати препарат на всю площу посіву.
Челендж® можна також застосовувати як страховий гербіцид, що досить зручно. На тих площах, які не встигаємо обробити за ґрунтовою схемою до проростання соняшнику, застосовуємо Челендж® у фазі 1–2 пар справжніх листків культури з максимальною нормою 2 л/га. Ми задоволені ефективністю обох схем застосування.

Микола Колісник, агроном ТОВ «Козачанське» Харківська обл., Золочівський р-н.

Соняшник у нашому господарстві – одна з фокусних культур. Отже, посіви цієї культури завжди під пильною увагою. Контроль бур’янів на початкових етапах росту та розвитку культури – принциповий момент повної реалізації генетичного потенціалу врожайності сучасних гібридів культури.

У 2018 р. на площі 109 га гербіцид ґрунтової дії спрацював недостатньо ефективно – в період після появи сходів соняшнику було виявлено численні сходи лободи білої, щириці звичайної, хрестоцвітих бур’янів, нетреби звичайної, поодинокі рослини амброзії полинолистої, гірчаків і ромашки непахучої. Разом із представниками компанії «Байєр» провели обстеження посіву і прийняли рішення про внесення гербіциду Челендж®. Оскільки деякі бур’яни були в фазі формування другої пари справжніх листків, обрали норму 1,7 л/га. Завдяки застосуванню гербіциду Челендж® було досягнуто відмінного контролю майже всіх бур’янів, наявних у посіві, за винятком амброзії полинолистої та ромашки непахучої, які були «підпалені», але з часом відновили ріст, проте вже не несли загрози соняшнику. Врожайність соняшнику на цьому полі становила 2,9 т/га. У разі необхідності готові й надалі використовувати гербіцид Челендж® для боротьби з однорічними дводольними бур’янами в період після появи сходів соняшнику.

Юрій Белінський, заступник директора ФГ «Альфа» Харківська обл., Золочівський р-н.

У 2018 році на низці полів гербіциди ґрунтової дії спрацювали недостатньо ефективно. На посівах соняшнику було виявлено сходи хрестоцвітих бур’янів, лободи білої, березки польової (сходи з насіння) та поодинокі рослини гірчаків. Маючи попередній досвід застосування гербіциду Челендж® у період після появи сходів соняшнику, оперативно прийняли рішення про внесення цього продукту. На момент внесення гербіциду Челендж® бур’яни були в фазі 2 справжніх листків, рослини соняшнику – 2–4 справжніх листків. З огляду на видовий склад бур’янів, гербіцид Челендж® вносили з нормою витрати 1,7–1,8 л/га. Загальна площа, на якій було використано гербіцид Челендж® для контролю бур’янів у період після появи сходів соняшнику, становила 207 га. Із поставленим завданням гербіцид Челендж® впорався відмінно, на цих полях було отримано середню врожайність соняшнику 3,1 т/га.

Роман Цизь, головний агроном, ТОВ «П’ятидні», Волинська обл., Володимир-Волинський р-н.

Вирощуванням соняшнику ми займаємося порівняно недавно, раніше вважалося, що ця культура – не для нашого регіону. Проте в останні роки селекція насіннєвих компаній та зміна погоди допомогли соняшнику стати економічно цікавим для нас.

У минулому, 2018 році соняшник вирощували на площі 1100 га, в основному на легких піщаних ґрунтах. Основною проблемою в посівах були хрестоцвіті бур’яни. Звична для нас технологія ґрунтового гербіцидного захисту масово пропустила суріпицю та гірчицю польову. Для знищення цих бур’янів застосували препарат Челендж® посходово в нормі від 1,1 до 1,5 л/га. Залишилися задоволені його дією навіть по суріпиці, яка почала цвісти.

Минулого року також внесли на площу 50 га ґрунтову суміш Челендж® 2,5 л/га та s-метолахлор. Впродовж вегетації поле було чистим від бур’янів. Надалі плануємо робити акцент на цей варіант гербіцидного захисту.

Copyright © Bayer AG