20 березня, 2020

Захист кукурудзи від бур’янів без втрат продуктивності

На сьогодні економічно доведена доцільність використання гербіцидів у посівах кукурудзи, при цьому кожен агроном розуміє, що використання будь-якого пестициду має вплив на культурну рослину. В цій статті я хотів би розкрити основні чинники, які можуть впливати на селективність гербіцидів щодо кукурудзи і в яку фазу культурної рослини краще застосовувати препарати.
При виборі гербіциду і часу внесення слід звертати увагу на основні чинники:
  • Механізм дії діючих речовин. Залежно від механізму дії будуть різнитися терміни використання і фази розвитку як культури, так і бур’янів. Наприклад, для синтетичних ауксинів, до яких належать діючі речовини дикамба та 2,4-Д, слід чітко дотримуватися регламенту обробок у діапазоні 3–5 листків. Натомість діюча речовина темботріон, що належить до класу трикетонів, у США має реєстрацію по застосуванню до фази V8 (10–11 листків).
  • Ґрунт (структура, pH, рівень гумусу). На ґрунтах із високим рівнем рН збільшується ризик пригнічення, особливо діючі речовини, які мають ґрунтову дію. За низького рівня гумусу (<1,5%) може призводити до фітотоксичності на наступну культуру.
  • Погодні умови та стан культури на момент внесення. Суттєві перепади температур між денними і нічними температурами понад 10–15°С можуть спричинити прояви фітотоксичності. Дуже важливим критерієм є показники мінімальних і максимальних температур протягом двох днів до і після внесення, так для сульфонілсечовин – 10–30°С, для синтетичних ауксинів – 6–25°С. При внесенні трикетонів слід звертати увагу на вологість повітря, (не має перевищувати 60%), а також наявність інтенсивного сонячного світла.

Окрім цих чинників, кукурудза має певні особливості, які варто враховувати при застосуванні гербіцидів для збереження максимальних показників урожайності. Восковий наліт і рівень змочуваності листків кукурудзи залежно від фази розвитку культури може змінюватися. Від появи 1-го і до 4-го листка листкова поверхня вкрита щільним шаром воскового нальоту і рівень змочуваності листової поверхні становить лише 25–30%. Завдяки низькій змочуваності відбувається так званий ефект лотосу, коли більша кількість діючої речовини гербіциду не засвоюється культурною рослиною. Так триває недовго, у фазу 5–6-ти листків відбувається різка зміна воскового нальоту й у фазі 8-ми листків змочуваність листкової поверхні сягає 80%. Про це свідчать досліди (рис. 1), проведені компанією «Байєр», які також демонструють відмінність зміни рівня змочуваності порівняно з іншими зерновими культурами.

Рис. 1. Рівень змочуваності рослин різних культур водою
Джерело: Laacher Hof 1992, Monheim

Враховуючи ці дані, оптимальним періодом для внесення страхових гербіцидів є фаза 3–5-ти листків кукурудзи. Проте, якщо ми подивимося на гербокритичний період, то він триває протягом 1–8 тижнів після появи сходів культури або від 3-х до 14-ти листків культури. Упродовж цього періоду та зазначених фаз розвитку кукурудза має бути чистою від бур’янів. В умовах виробництва, і з огляду на різний спектр забур’янення, досить часто постає потреба застосовувати гербіциди в пізніші фази розвитку кукурудзи. На сьогодні широке вікно застосування та спектр дії мають хімічні класи сульфонілсечовин і трикетонів. По деяких гербіцидах є реєстрація від 2-го до 8-го листків кукурудзи, навіть до 10 листків.

При внесенні таких препаратів в пізні фази кукурудзи ми маємо враховувати, що ризики негативного впливу на майбутній урожай суттєво збільшуються, особливо за несприятливих погодних або стресових умов для культурних рослин. Однак є препарати, які відіграють роль додаткового паска безпеки для кукурудзи, – це гербіциди Майстер®Майстер® Пауер та Лаудіс® від компанії «Байєр». Окрім діючих речовин із широким спектром контролю бур’янів, вони мають у своєму складі додаткові речовини – антидоти. За метаболізм діючої речовини в рослинах кукурудзи відповідає фермент р450, однак за стресових умов його вироблення уповільнюється. Науковці компанії «Байєр» винайшли антидоти, які стимулюють утворення ферменту р450 виключно в кукурудзи і зернових культур (рис. 2).

Рис. 2. Механізм дії антидотів Bayer
Джерело: Research, Safener Technology, Dr. C.H.Rosinger 12.12.2008

І навпаки – антидоти у складі гербіцидів Майстер®, Майстер® Пауер та Лаудіс® ніяк не впливають на метаболізм діючої речовини в рослинах бур’янів. Присутність антидотів дало змогу використовувати мак- симальну кількість діючої речовини без шкоди для кукурудзи. Окреме місце займає гербіцид Лаудіс®, який заслуговує лише на честь і хвалу (Laudis із лат. – честь, хвала). Продукт контролює основні однодольні та дводольні (фото 1–4) бур’яни в посівах кукурудзи, а поєднання Темботріону й антидоту Ізоксадифен-етилу мають найменший вплив на кукурудзу, навіть за умов обробок у пізні фази культури. Лаудіс® дає можливість за потреби відтермінувати внесення та працювати по проблемі. Продукт можна використовувати на будь-якій кукурудзі, навіть на ділянках гібридизації.

Кукурудза є дуже чутливою культурою до бур’янів і за відсутності необхідного контролю, згідно з різними дослідженнями, максимальні втрати можуть сягати 53–76% урожайності. Гербіциди від компанії «Байєр» – це не просто ефективні діючі речовини та довершена формуляція, це технологія, яка дає можливість мати посіви кукурудзи чисті від бур’янів і розкривати максимальний потенціал культури.

Фото 1. Дія Лаудіс® проти злакових бур’янів
Фото 2. Ефективність Лаудіс® проти щириці загнутої
Фото 3. Дія Лаудіс® проти ваточника сирійського
Фото 4. Знищення перерослої амброзії гербіцидом Лаудіс®
Copyright © Bayer AG