25 березня, 2013

Фальшивозахисники

Підроблені засоби захисту рослин — примарна економія і тотальна загроза
Проблема неякісних, а то й просто фальсифікованих пестицидів не втрачає своє актуальності вже котрий рік поспіль. Неодноразово доведено, що у битві за врожай з фальсифікату набагато більше шкоди, ніж користі. Більше того, підробки являють собою потужну і неконтрольовану хімічну зброю, яка вражає нас усіх, як то кажуть, від поля до столу. Чи варто в гонитві за примарною економією наражати власне господарство, довкілля та споживачів на очевидну небезпеку?


Сучасному аграрію нині гріх скаржитись на брак агрохімікатів на ринку. Навпаки, по великому рахунку, слід жалітися, що їх забагато. Оманливо багатий вибір та начебто величезна конкуренція — це один бік медалі. З іншого боку, є беззаперечні факти, що чимала частина зареєстрованих в Україні засобів захисту рослин має вкрай сумнівну якість та ефективність.


Чи ми настільки багаті, щоб купувати дешеве?

Що обрати серед доброї тисячі представлених на ринку гербіцидів, фунгіцидів, інсектицидів, протруйників, десикантів, родентицидів під різними торговими марками та брендами? Навіть фахівцям чи профільним науковим установам дуже складно проаналізувати таке розмаїття препаратів і достовірно визначити їхню ефективність, стабільність, побічні ефекти, післядію…

Зовсім інша справа — якісна та високоефективна продукція провідних світових компаній. Аграрій гарантовано отримує втілення сучасних наукових розробок, підтверджену ефективність та безпечність згідно з найвищими світовими стандартами. Звичайно, оригінальні препарати дорожчі, але вони того варті і максимально себе виправдовують.

Водночас, купуючи низькопробні генерики, так званий агрохімічний «секонд-хенд», ви ризикуєте суттєво втратити в ефективності. Можна копіювати діючі речовини, що вже вийшли з-під патентного захисту фірм-розробників, можна створювати нові формуляції на їх основі, але треба розуміти, що все це — вторинні і застарілі препарати, навіть за умови їх якісного виробництва. Від генериків, як правило, годі сподіватися того ж високого і стабільного ефекту, що й від новітніх інноваційних розробок в сфері агрозахисту. А відповідно, не можна чекати й кінцевих результатів вашої праці, вашого прибутку та ефективності господарства.


Чорні агрохіміки думають про вас

Але справа ще й у тім, що в Україні процвітає «чорний ринок» пестицидів. Вже давно не секрет, що інколи на один популярний оригінальний препарат припадає в декілька разів більше підробок. Загалом, приблизно 15% сільськогосподарських площ в Україні обробляється відвертим фальсифікатом, хоча інколи й вкрай гарно замаскованим. За словами фахівців, найбільше підробляються ті продукти, які вийшли з-під патентного захисту. Схема надзвичайно проста: за кордоном купують дешевий генеричний аналог і ліплять на нього дорогу етикетку. Найбільше підробляються препарати з невисокими нормами витрати та високою ціною оригіналу.

Фальсифікаторам тоді легше транспортувати та простіше зберігати на нелегальних складах свій асортимент. Часто-густо, це препарати з діючою речовиною, що вже суттєво втратила свою дієвість та ефективність, виготовлені з порушенням оригінальної технології. На ринку України досі під фальшивими торговими марками відомих компаній-оригінаторів тонами продаються пестициди, виробництво яких вже декілька років як припинене.


Непотріб для аграрія

Здається, що в генериків не відняти їх єдину перевагу — більш низьку вартість в порівнянні з оригінальними препаратами. Але на практиці така приваблива вартість обходиться вкрай дорого. Виявляється, що вносити генериків треба набагато більше, щоб досягти хоч якогось ефекту. А побічні ефекти інколи перекреслюють всю економію.

Що стосується підробок нових продуктів, то це навіть не низькоякісні генерики, а явний фальсифікат: в них просто-напросто немає тієї сучасної діючої речовини. Якщо новинка запатентована, то навіть у сумнівного китайського виробника можуть виникнути проблеми з законом. Про технологічні складнощі ми взагалі не говоримо. Старанно копіюючи оригінальну тару, голограми та інше, «чорні агрохіміки» інколи обходяться навіть без жодних діючих речовин!

Можливо, що це ще й не найгірший варіант — схопившись за голову та екстренно придбавши оригінальний препарат, ви ще встигнете щось врятувати на полі. Але найчастіше після застосування підробки рятувати вже нічого… Або післядія так дасться взнаки, що сотню разів змусить пожалкувати. То ж про яку економію може йти мова? Економніше, напевно, було б нічого не сіяти й навіть не думати ні про яке сільське господарство. Але є кращий вихід: навіть не спілкуватись з «ділками», що пропонують вам по вкрай заманливій ціні фальшиві препарати — отруту для вас та вашого врожаю.

Це тільки злободенний економічний бік питання. Не треба зайвий раз наголошувати на шкоді для довкілля, для працівників господарства, а в кінцевому рахунку — й для споживачів вашої продукції. Використовуючи фальшиві агрохімікати, ви не тільки ризикуєте власним прибутком, але й — без перебільшення! — застосовуєте хімічну зброю по природі та людям. То ж чи варто економити ще й на здоровому глузді та власній безпеці?

 
Борис Тимофєєв,
представник Агрохімічного комітету
Європейської Бізнес Асоціації:
Як не купитись на підробку

— Все досить просто і зрозуміло: засоби захисту рослин слід купувати у авторизованого продавця. Компанії-оригінатори, як правило, на своїх веб-сайтах чи в каталогах вказують перелік офіційних дистриб’юторів. В такому випадку ми можемо гарантовано контролювати якість продукції.

Зазвичай компанії-оригінатори мають каталог упаковок, які змінюються щорічно. Можна зразу ж відрізнити оригінальну упаковку від підробки! Хоча, змушений визнати, часом підробки тари бувають настільки якісні, що виявити фальсифікат вдається тільки на лабораторному рівні. Так що, коли виникають найменші сумніви, варто негайно звертатись до регіонального представника, який знає всі нюанси, захисні позначки і таке інше.
 

Пестициди від ще тих жуків

Не менше, ніж великі господарства, потерпають від підробок городники, садівники, дрібні фермери. Хто знає, що спричиняє більше шкоди: чи, умовно кажучи, колорадський жук з хрущами, що «над вишнями гудуть», чи фальсифіковані засоби захисту, придбані у «ще тих жуків»? Справа не тільки в прямому збитку та знищеному врожаї, а й у непоправній шкоді для здоров’я людини та у екологічному забрудненні довкілля. Адже треба врахувати, що власники присадибних ділянок далеко не завжди обізнані з правилами використання пестицидів і досить часто нехтують правилами безпеки. Ринок препаратів у дрібній упаковці зростає, провідні світові компанії пропонують високоякісну продукцію для саду-городу. Та водночас зростає й потік фальсифікату. І по великому рахунку, люди, купуючи пестициди для своїх потреб, мають покладатися на власний розсуд. Не слід довірятися базарним зазивалам та яскравим упаковкам на сумнівних ятках. Завжди слід уважно знайомитись із тарною етикеткою: державна реєстрація, номер партії і дата виготовлення, інформація про виробника… А головне — слід купувати препарати тільки в спеціалізованих магазинах, що мають ліцензію на роздрібну торгівлю хімікатами та вимагати чек. Деякі виробники, як, наприклад, компанія Байєр, ввели спеціальне маркування на упаковці, що дозволяє в он-лайн режимі ідентифікувати оригінальність продукту. Отже, не тільки в потужного товаровиробника, а й у дрібного фермера чи городника-аматора вибір є — розумний вибір якісного, ефективного та безпечного.


Серіал «Ліквідація». Далі буде…

Пестициди та агрохімікати відносяться до сфери підвищеної екологічної та соціально-економічної небезпеки. В Україні їх використання регулюється рядом законів: «Про пестициди і агрохімікати», «Про захист рослин», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про санітарно-епідеміологічне благополуччя населення», «Про екологічну експертизу». На превеликий жаль, досі має місце недостатнє законодавче та організаційне забезпечення утилізації контейнерів та упаковки з-під використаних пестицидів – вони становлять серйозну небезпеку і для навколишнього середовища, і для людини.

Провідні агрохімічні компанії, що представлені на українському ринку, готові надавати підтримку у становленні належної системи збору та утилізації використаної тари. Зокрема, Агрохімічний комітет Європейської Бізнес-Асоціації здійснює освітню програму щодо поводження з використаною тарою з-під пестицидів та агрохімікатів, спрямовану на підвищення обізнаності кінцевих споживачів з європейськими стандартами та правилами поводження з такою тарою. Важливо розуміти, що порожню тару з-під засобів захисту рослин в жодному разі не можна використовувати в побутових цілях! Це вкрай небезпечно для здоров’я! Через те, що хімічні речовини, які входять до складу пестицидів та агрохімікатів, осідають на стінках порожньої тари з-під ЗЗР, необхідно вдаватися до потрійного промивання порожньої тари. При цьому вода для промивання додається безпосередньо в робочий розчин для обприскування, а відразу після потрійного промивання порожньої тари її необхідно проколоти, аби унеможливити повторне використання цієї тари в побутових цілях.

Також важливо знати, що збір, знезараження, перевезення та утилізація використаної тари з-під засобів захисту рослин — вже передплачені виробником ще на етапі ввезення пестицидів в Україну та не потребує додаткових фінансових витрат від кінцевого споживача! Проте компанії-члени Агрохімічного комітету не займаються збором, транспортуванням та утилізацією використаної тари з-під ЗЗР самостійно. Відповідно до вимог чинного законодавства, кожна компанія укладає договір на надання вищезазначених послуг з операторами, які мають відповідні ліцензії Міністерства екології та природних ресурсів України на поводження з небезпечними речовинами. В рамках такого договору компанія-член Агрохімічного комітету може лише інформувати ліцензованого оператора про місцезнаходження використаної тари, звідки він може її забрати на утилізацію. Отже, дотримуйтесь простих правил безпечного поводження з використаною тарою — бережіть себе та довкілля! Завдяки провідним агро хімічним виробникам та усвідомленню проблеми на державному рівні в Україні має стати реальністю створення ефективної системи управління порожньою тарою з-під засобів захисту рослин.
 Олекса Стерній

Соціальна реклама
Замовник — Європейська Бізнес Асоціація


European Business Association
Андріївський узвіз, 1A, 1-й поверх
Київ, 04070, Україна
тел./факс: +38 (044) 496-06-01/02
e-mail: agro@eba.com.ua
www.eba.com.ua
Copyright © Bayer AG