27 грудня, 2021

Ефективне садівництво з Байєр!

Успіх — поняття багатогранне. Він може бути як тимчасовим, так і стабільним. Будь-яке підприємство, зокрема й аграрне, прагне до стабільного успішного розвитку. Саме стабільний розвиток більшою мірою залежить від партнерської співпраці. Тож яке господарство можна вважати успішним? Як вибудовуються з роками партнерські відносини та довіра? Ми дізналися про це, завітавши на підприємство ТОВ «Аграна Фрут Лука», що на Вінниччині.

 

Дивіться відео огляд про ТОВ "Аграна Фрут Лука" за посиланням https://youtu.be/3kBWN2kbYIs

Про історію створення підприємства та його успішну діяльність охоче розповів генеральний директор кандидат сільськогосподарських наук ТОВ «Аграна Фрут Лука» Євген Володимирович Чепернатий.

— Господарство було засновано 2001 року. Створювали ми його на базі нашого переробного підприємства ТОВ «Аграна Фрут Україна», яке є інвестиційним. Проєкт ТОВ «Аграна Фрут Лука» був задуманий для забезпечення сировиною нашого переробного підприємства. AGRANA — це всесвітньовідомий концерн, який має досить багато філіалів по всьому світу, тож наш сільськогосподарський проєкт також входить у цей концерн.

На той час ми розуміли, що завдяки самій переробці господарство належним чином не зможе розвиватися, тож для підтримання балансу було створено багаторічні насадження яблунь і вишень, а з ягідних культур – суниці та малини. Саме такий набір ягід і фруктів дає нам змогу забезпечити працівників роботою протягом сезону, адже ми починаємо збирати врожай у травні–червні із суниць, потім переходимо до збирання вишні, а далі — зернові та ремонтантна малина. Закінчуємо сезон збиранням яблук. Тобто шість місяців ми забезпечуємо людей роботою.

Наразі маємо 900 гектарів орендованої землі, на якій закладено 260 га яблуневого саду різних сортів, 108 га — вишні, 50 га — суниць і 8 га — малини. Кожного року ми корегуємо ці площі з урахуванням попиту цієї продукції на ринках, — розповідає директор господарства.

З початку заснування, за словами Євгена Чепернатого, підприємство працювало за інтенсивними технологіями. Так, яблуневі сади облаштовано шпалерою, крапельним зрошенням, дерева вирощують за системою суперверетено. Цьогоріч яблуневі сади дали майже 70 т/ га. Це, зокрема, сорт Гала, який надалі реалізовують на свіжому ринку. До речі, господарі відстежують якість усієї продукції, перевіряють її у спеціальних лабораторіях на залишки засобів захисту рослин, адже її реалізують для споживання як свіжою, так і для наповнювачів у йогурти, якщо це ягоди.

Загалом господарство досить успішне, і не лише у вирощуванні своєї продукції, а й у соціальній сфері та в суспільно-політичному житті. Розташовуючись на території Луки Мелешківської сільської громади, ТОВ «Аграна Фрут Україна» бере досить активну участь у її розбудові. Зокрема, за словами директора господарства, тут допомагають і технікою, і різними послугами. З особливою повагою тут ставляться до пайовиків, надаючи їм посильну допомогу. Адже, на думку Євгена Чепернатого, потрібно, щоб не лише агровиробники, а й інвестори розуміли: добре хазяйнувати на українській землі — замало, потрібно підтримувати й створювати комфортні умови для людей, для розвитку громад, яких ми справді заслуговуємо.

Вирощуючи таке розноманіття культур, особливо плодово-ягідних, також потрібно мати надійних друзів, партнерів, які допомагають у нелегкій праці. Чому нелегкому? Адже, наприклад, яблуневі сади потребують належного догляду протягом року, і трапляється, коли правильне рішення потрібно ухвалити дуже оперативно. І від того, хто є твоїм партнером, які засоби захисту ви застосовуєте, залежить результативність. Тож господарство співпрацює з досить відомими компаніями. Однією з таких є компанія «Байєр». Закуповують у «Байєр» не лише ефективні препарати, а й отримують від менеджерів професійні консультації, ставлять виробничі досліди з вивчення ефективності нових зареєстрованих препаратів.

— Ми дуже раді, що компанія «Байєр» надає нам не лише якісні засоби захисту. Її кваліфіковані спеціалісти приїжджають до нас у сад чи на плантацію суниць і малини і допомагають вирішити нелегкі питання, які постають майже щодня, — наголосив директор ТОВ «Аграна Фрут Україна» Євген Чепернатий.

Детальніше про продукти компанії «Байєр», які застосовують у ТОВ «Аграна Фрут Лука», охоче розповів агроном Юрій Овчар.

— Система захисту нашого саду вибудувана на трьох, так би мовити, китах. Одним із них є компанія «Байєр», із якою ми співпрацюємо з початку заснування нашого господарства. Відтоді байєровські препарати вписано в нашу систему захисту, і їх ми повноцінно застосовуємо на суниці та у садах.

Щовесни у нас складаються особливі погодні умови. Спочатку пригріває сонце, потім настає тривалий холодний і вологий період. Такі умови досить сприятливі для розвитку парші на яблуні. Ось саме у цей час у систему захисту ми додаємо системний фунгіцид Скала® 400 SC у нормі 750 мл/га. Основною перевагою цього фунгіциду є здатність ефективно контролювати парші за знижених температур. Кратність обробок протягом вегетації залежить від інфекційного тиску та погодних умов, але, як правило, достатньо разового внесення.

Щороку у багаторічних насадженнях у пристовбурній смузі виникає потреба захисту від бур’янів. З нашого практичного досвіду за одне внесення препарату його зробити неможливо. Застосовуємо з весни, як правило, ґрунтовий гербіцид із гліфосатами, далі по вегетації вносимо препарати групи 2,4-Д. Цього року у портфоліо «Байєр» з’явився також новий гербіцид Бекано®. Для вивчення його ефективності разом зі спеціалістами компанії заклали виробничі досліди. Вносили гербіцид 19 квітня у нормі 200 мл/га за виливу робочого розчину 400 л. Таким чином, разове внесення гербіциду Бекано® забезпечило контроль однорічних дводольних та однодольних бур’янів упродовж усього періоду вегетації, адже препарат має і ґрунтову дію. Також спостерігали вплив на деякі багаторічні бур’яни. Основною перевагою препарату можна назвати його високу ефективність завдяки разовому внесенню, що, своєю чергою, нам як виробникам дає змогу заощадити кошти й потурбуватися про довкілля.

Останнім часом ми стоїмо перед потужним викликом — складним контролем кров’яної попелиці. В інсектицид[1]ній системі захисту нашого саду в нас залучено такі препарати, як Сіванто® Прайм і Мовенто®. Цього року розвиток кров’яної попелиці ми не спостерігали, тому не виникало потреби вносити інсектицид Сіванто® Прайм. Проте після цвітіння проти низки шкідників ми вносимо зазвичай препарат Мовенто® у нормі 2,2 л/га, що у перерахунку — 0,75 л/м висоти крони. Особисто для себе дійшли такого висновку, що для високої ефективності Мовенто® не варто його змішувати з іншими інсектицидами, перед застосуванням обов’язково потрібно збовтувати, а головне — обприскувати у безвітряну погоду з великим виливом робочого розчину. Були роки, коли ми застосовували Мовенто® дворазово. У свою чергою, це було направлено не лише для боротьби з кров’яною попелицею, а й для боротьби з листковою галицею, яку препарат теж дуже добре контролює, — наголошує агроном господарства.

За його словами, щороку співпраця з «Байєр» зростає, адже компанія виводить на ринок нові продукти, що дають змогу ефективно контролювати шкодочинні об’єкти, і найголовніше — зменшити кількість обробок. Наприклад, у системі фунгіцидного захисту тут застосовують такі препарати, як Луна® Сенсейшн, Луна® Експіріенс та препарат Флінт® Стар. Але наступного року у «Байєр» буде новий препарат Луна® Кер. За заявкою виробників цей продукт буде надпотужною зброєю проти хвороб і допоможе знизити кількість обробок завдяки своїй ефективності. Тож у господарстві неодмінно планують додати його у свою систему захисту. Важливий момент, на який варто звернути увагу: фунгіцид Луна® Кер за заявкою виробника не варто застосовувати на такому сорті, як Голден, адже він може викликати прояви сітки на плодах.

Цікавляться також господарі й новим інсектоакарицидом Оберон® Рапід. Зазвичай інсектицидний захист господарства складається з внесення препаратів Мовенто® та Енвідор®. За словами агронома, саме Оберон® Рапід посяде нішу Енвідор®, адже препарат, окрім того, що буде ефективно контролювати кліща на багаторічних насадженнях, також матиме менший негативний вплив на природні ентомофаги, але за умови дотримання норм внесення. Тобто препарат краще буде вносити увечері.

— Застосування препаратів компанії «Байєр» у нашій системі захисту, залежно від року, кліматичних умов і, відповідно, від потреби, зазвичай становить 25–30%. Компанія «Байєр» завжди постачає нам препарати відмінної якості, що заслуговують великої уваги, адже вони є значною частиною успіху нашого агробізнесу, — резюмував агроном ТОВ «Аграна Фрут Лука» Юрій Овчар
Copyright © Bayer AG